Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

turniej wojewodzki cukiernik 2024

Uczniowie ZSP Nr 2 w Kolonii Polskiej

kolonia polska 2023Dnia 25 października 2023 r. uczniowie klas pierwszych ZSP Nr 2 w Krośnie wraz z p. Dyrektorem Bogdanem Skotnickim, z katechetą o. Jackiem Wójtowiczem oraz wychowawcami: p. Alicją Kus, p. Grażyną Litwin, p. Ewą Długosz-Radoń, p. Michałem Musijowskim, udali się do Kolonii Polskiej. Kierownikiem wycieczki była p. Małgorzata Mercik. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów klas pierwszych z rodzinnymi stronami naszego patrona ks. Stanisława Szpetnara i miejscem Jego pochówku.

We wczesnych godzinach rannych, wyruszyliśmy dwoma autokarami w liczbie 104 osób. Gdy przyjechaliśmy do Kolonii Polskiej zostaliśmy powitani bardzo serdecznie przez ks. proboszcza Piotra Piechutę oraz p. Dyrektor Szkoły Podstawowej Joannę Serkiz i p. Elżbietę Darnia nauczyciela tej szkoły. Wśród witających osób był p. Tadeusz Szpetnar członek rodziny ks. Stanisława.

O. Jacek Wójtowicz, wspólnie z ks. Piotrem Piechutą odprawili Mszę św. w intencji 71. rocznicy śmierci ks. Stanisława Szpetnara oraz całej społeczności szkolnej. Homilię wygłosił o. Jacek , który mówił o ziemskich zasługach ks. Stanisława. Podkreślił, że jest on naszym orędownikiem, że wspiera społeczność szkolną w pracy i w wypełnianiu codziennych obowiązków. Praca ks. Stanisława świadczyła o głębokim i pokornym przymierzu z Panem Bogiem. To było jego siłą i motywacją do pracy. W ten sposób o. Jacek chciał pokazać młodzieży wzór godny naśladowania.

Ks. proboszcz Piotr Piechuta opowiedział całą historię związaną z budową kościoła parafialnego w Kolonii Polskiej p/w św. Stanisława ze Szczepanowa , której początki sięgają 1908 r. Są one związane z usilnymi zabiegami ks. Stanisława Szpetnara u rodziny Czartoryskich o fundację kościoła, które zostały uwieńczone sukcesem. Budowę świątyni ukończono i poświęcono 08.05.1914 r. Kościół posiada bogaty wystrój: organy Rodgersa, zabytkowy witraż przekazany przez Czartoryskich z Hotelu Lambert z Paryża, ołtarz wykonany przez rzeźbiarza z Dąbrowicy Edwarda Totha oraz mensę ołtarzową w stylu romańskim, pochodzącą z kaplicy Czartoryskich na Wawelu. Na uwagę zasługują również cztery obrazy, znajdujące się w ołtarzu głównym: Matki Bożej Różańcowej, św. Stanisława, św. Jana Ewangelisty i św. Kazimierza. Namalował je artysta Jan Narcyz Korybut Daszkiewicz uczeń Jana Matejki, michaelita z Miejsca Piastowego. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że znajdujące się w kościele stacje Drogi Krzyżowej, zostały wykonane przez wybitnego krośnieńskiego artystę Seweryna Bieszczada, a ufundowane przez ks. Stanisława Szpetnara. Świątynię wzniesiono według projektu Czesława Domańskiego ,architekta warszawskiego i Franciszka Michalskiego, budowniczego z Sieniawy, na ziemi ofiarowanej przez Józefa Szpetnara - ojca ks. Stanisława.

Po Eucharystii udaliśmy się do kaplicy AVE MARIA, gdzie złożone są doczesne szczątki naszego patrona ks. Stanisława. O. Jacek poprowadził modlitwę, a młodzież w darze ofiarowała obrus z gipiurą na ołtarz , kwiaty oraz zapaliła znicze.
Po części oficjalnej udaliśmy się do Domu Strażaka w Kuryłówce, oddalonego 10 km od Kolonii Polskiej. W czasie przejazdu zatrzymaliśmy się w miejscowości Ożanna. P. Dyrektor Joanna Serkiz opowiedziała nam o walorach turystycznych tego miejsca. W Ożannie znajduje się kąpielisko, które latem przyciąga rzesze turystów. W okolicy zalewu znajdują się pola namiotowe i ośrodki wypoczynkowe.

W Domu Strażaka w Kuryłówce panie z Kola Gospodyń Wiejskich z Kolonii Polskiej przygotowały dla nas poczęstunek. W trakcie rozmowy z naszymi gospodarzami wymieniliśmy się doświadczeniami, związanymi z nadaniem szkole imienia. P. Dyrektor Bogdan Skotnicki na ręce p. Dyrektor Joanny Serkiz , przekazał dla szkoły w Dąbrowicy obraz z wizerunkiem ks. Stanisława Szpetnara. Był to symboliczny gest starań na drodze nadania tej szkole Jego imienia. Natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich zaangażowane w nasze przyjęcie, otrzymały książkę - biografię ks. Stanisława, by mogły pogłębić swoją wiedzę na temat ich wybitnego rodaka.

Wyjazd do Kolonii Polskiej był także doskonałą formą integracji klas pierwszych poprzez taniec, śpiew oraz wspólne spędzenie czasu. Dziękujemy bardzo serdecznie ks. Piotrowi, pani dyrektor Joannie Serkiz pani Elżbiecie Darnia , panu Tadeuszowi, paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za gościnność i poświęcony nam czas.

opracowała: Małgorzata Mercik

EB Dark Mode