Wolontariat Misyjny rozpoczął swoją działalność w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie w roku szkolnym 2009/ 2010. Należała do niego grupa uczniów, która na co dzień zajmowała się wspieraniem różnych Projektów i Akcji Misyjnych organizowanych przez Zgromadzenie Sióstr Klawerianek w Krośnie.
W styczniu 2014 r. powstała Grupa RAFIKI, co w języku suahili znaczy „PRZYJACIEL”; w szerszym znaczeniu „PRZYJACIEL MISJI”. Inicjatorem i opiekunem grupy jest Pan mgr Wojciech Bazan, nauczyciel religii.
Aktualnie w Szkolnym Wolontariacie Misyjnym działają zarówno aktualni uczniowie, jak również absolwenci naszej szkoły.. Na co dzień, wolontariusze biorą udział w spotkaniach formacyjnych, modlą się za misje, organizują dla społeczności naszej szkoły „lekcje misyjne” z misjonarkami i misjonarzami pracującymi na misjach, są współorganizatorami corocznej imprezy dla dzieci z województwa podkarpackiego pod nazwą; „Majówka Misyjna” oraz angażują się w konkretne akcje, których celem jest zdobycie środków finansowych dla dzieci z różnych krajów afrykańskich. W czasie spotkań formacyjnych poznają specyfikę pracy na misjach, trudności i problemy krajów misyjnych, a w szczególności państw, w których pracują siostry misjonarki ze Zgromadzenia Sióstr Klawerianek.
Kierując się słowami Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej…
„Módlcie się za misje, czytajcie o misjach, ofiarujecie misjom coś od czasu do czasu, kochajcie misje i bądźcie misjom wierni”.
… pragniemy poprzez działalność Szkolnego Wolontariatu Misyjnego – Grupa „RAFIKI” propagować tematykę misyjną w naszej szkole oraz w środowisku lokalnym i uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka, a w szczególności dzieci z krajów misyjnych.
Regulamin
Podstawa prawna:
Szkolny Wolontariat Misyjny jest wspólnotą skierowaną do młodzieży, otwartą na wszystkich, którzy bezpłatnie i dobrowolnie chcą pomagać innym poprzez różnego typu inicjatywy charytatywne, związane z realizacją Projektów i Akcji Misyjnych.
Zgodnie z założeniami Formacji Misyjnej Zgromadzenia Sióstr Klawerianek w Krośnie powołanie Szkolnego Wolontariatu Misyjnego – Grupy „RAFIKI” ma na celu angażowanie młodzieży w niesienie pomocy potrzebującym w krajach misyjnych.
Grupą Szkolnego Wolontariatu Misyjnego opiekuje się nauczyciel – koordynator, który zgłosił chęć opieki nad grupą i uzyskał akceptację Siostry Przełożonej Zgromadzenia Sióstr Klawerianek w Krośnie i Dyrektora Szkoły.
Wolontariusz:
1) ma obowiązek przedłożyć zgodę rodziców na udział w działalności grupy misyjnej oraz złożyć pisemną deklarację o przynależności do wolontariatu u opiekuna Szkolnego Wolontariatu Misyjnego
2) po wstąpieniu do grupy podpisuje zobowiązanie przestrzegania zasad wolontariatu misyjnego i regulaminu wolontariusza
3) powinien systematycznie uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach wolontariuszy z nauczycielem opiekunem oraz Siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Klawerianek w Krośnie w celu wymiany doświadczeń, wspierania ciekawych inicjatyw i wnoszenia nowych pomysłów
4) w trakcie uczestniczenia w różnych akcjach misyjnych, zarówno w szkole, jak i poza szkołą, zobowiązany jest do noszenia identyfikatora Grupy „RAFIKI”
5) grupy wolontariatu może podejmować pracę wolontarystyczną w wymiarze, który nie utrudni mu nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych
6) kieruje się bezinteresownością, życzliwością, chęcią niesienia pomocy, troską o innych
7) wywiązuje się sumiennie z podjętych przez siebie zobowiązań
8) swoim postępowaniem stara się promować ideę wolontariatu, godnie reprezentować swoją szkołę oraz być przykładem dla innych
9) nie działa na własną rękę i wszystkie swoje działania podporządkowuje ustaleniom podjętym w regulaminie
10) może zrezygnować z wolontariatu w dowolnym czasie bez podawania przyczyn
11) może być skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie regulaminu; o skreśleniu z listy decyduje opiekun grupy.
Jeśli doświadczasz radości w swoim życiu i chcesz dzielić się nią z innymi, a także chcesz wspierać i pomagać misjom – zapraszamy na spotkania Szkolnego Wolontariatu Misyjnego – Grupa „RAFIKI”.
Razem możemy więcej!
Przyjęcia stron:
I. Dyrektor Szkoły Bogdan Skotnicki
1) wtorek 13.00 – 15.00
2) środa 14.00 – 16.00
II. Wicedyrektor Agata Betlej
1) poniedziałek 14.00 – 16.00
2) piątek 11.00 – 13.00
>>> Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży na 800-12-12-12
>>> mOchrona – nowa aplikacja ochrony rodzicielskiej
>>> instrukcja logowania dla rodziców i uczniów
>>> Jak odzyskać login i hasło?
W przypadku braku możliwości zalogowania się na indywidualne konto, należy zapoznać się z tymi informacjami.
wskazówki techniczne dla użytkowników
Realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)
👉 Otwarci na świat i nowy wymiar edukacji branżowej
👉 Edukacja dla przyszłości w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
Realizowane projekty w ramach ERASMUS+
👉 Zainspiruj do myślenia – zmobilizuj do działania
👉 Ja w Europie – marzenia się spełniają
👉 Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe – staże zagraniczne
👉 Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe
👉 Zagraniczny staż = lepsza przyszłość
👉 Międzynarodowa edukacja językowa i cyfrowa nauczycieli kluczem do profesjonalizmu zawodowego
👉 Wzrost kompetencji cyfrowych i językowych = wyższa jakość kształcenia
Odwiedza nas 204 gości oraz 0 użytkowników.