Ks. Stanisław Szpetnar urodził się 5 maja 1883 roku w Kolonii Polskiej koło Leżajska. Pochodził z ubogiej rodziny chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej dzięki poparciu i pomocy finansowej wuja podjął naukę w gimnazjum jarosławskim, a później kontynuował ją w Seminarium Duchownym w Przemyślu. W seminarium skonkretyzowały się jego zainteresowania katechetyką i pracą z młodzieżą, które później realizował w ciągu całego swojego życia. Po otrzymaniu święceń kapłańskich. W 1908 roku został skierowany do krośnieńskiej Fary w charakterze wikariusza.
Oprócz pracy duszpasterskiej zajmował się pracą dydaktyczną i wychowawczą wśród młodzieży. Ksiądz Szpetnar okazał się urodzonym pedagogiem i dlatego po dwóch latach został oddelegowany wyłącznie do pracy dydaktycznej. Od 1909 roku powierzono mu funkcję zastępcy prefekta Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Krośnie, a od 2 września 1911 roku prefekta internatu tegoż seminarium. Za działalność wśród młodzieży otrzymał Państwowy Krzyż Zasługi nadany mu w 1916 roku.
W czasie I wojny światowej sprawował posługę na rzecz rannych i chorych żołnierzy w krośnieńskim szpitalu, za co władze austriackie uhonorowały go Orderem Czerwonego Krzyża drugiej klasy. Po zakończeniu działań wojennych zajmował się w dalszym ciągu pracą pedagogiczno-katechetyczną. Dzięki jego usilnym staraniom powstało w Krośnie Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie, którym kierował w latach 1924- 1929. Praca w seminarium nie była jedynym zajęciem ks. Szpetnara. W tym czasie pochłonęła go sprawa budowy bursy gimnazjalnej przy Gimnazjum im. Kopernika w Krośnie. Środki finansowe na jej budowę zdobywał zaciągając kredyty bankowe, które spłacał organizując wenty, czyli kiermasze na cele dobroczynne.
Dzięki tym zabiegom zdołano wybudować bursę w postaci trzypiętrowego budynku, który już we wrześniu 1930 roku przyjął pierwszych mieszkańców. Za działalność kościelną, pedagogiczną i społeczną ks. Stanisław Szpetnar otrzymał wiele odznaczeń i tytułów, między innymi w 1938 roku brązowy medal za długoletnią służbę, przyznany przez Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego. Siedem lat wcześniej w 1931 r., kiedy przechodził na emeryturę papież Pius XI nadał mu godność Tajnego Szambelana Dworu Papieskiego. Na emeryturze nie pozostał bezczynny. Przyjął posadę kapelana i katechety u Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, którą sprawował aż do śmierci.
Przyjęcia stron:
I. Dyrektor Szkoły Bogdan Skotnicki
1) poniedziałek 13.00 – 15.00
2) środa 14.00 – 16.00
II. Wicedyrektor Agata Betlej
1) wtorek 14.00 – 16.00
2) piątek 11.00 – 13.00
>>> Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży na 800-12-12-12
>>> mOchrona – nowa aplikacja ochrony rodzicielskiej
>>> instrukcja logowania dla rodziców i uczniów
>>> Jak odzyskać login i hasło?
W przypadku braku możliwości zalogowania się na indywidualne konto, należy zapoznać się z tymi informacjami.
wskazówki techniczne dla użytkowników
Realizowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)
👉 Otwarci na świat i nowy wymiar edukacji branżowej
👉 Edukacja dla przyszłości w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
Realizowane projekty w ramach ERASMUS+
👉 Zainspiruj do myślenia – zmobilizuj do działania
👉 Ja w Europie – marzenia się spełniają
👉 Europejskie podróże po wiedzę i doświadczenie zawodowe – staże zagraniczne
👉 Stawiamy na zagraniczne doświadczenie zawodowe
👉 Zagraniczny staż = lepsza przyszłość
👉 Międzynarodowa edukacja językowa i cyfrowa nauczycieli kluczem do profesjonalizmu zawodowego
👉 Wzrost kompetencji cyfrowych i językowych = wyższa jakość kształcenia
Odwiedza nas 409 gości oraz 0 użytkowników.