Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

#ERASMUSDAYS 2023 w Szpetnarze!

erasmus days logo

18.10.2023 r. społeczność ZSP Nr 2 w Krośnie uczestniczyła w Erasmus Day, który został zorganizowany w celu podsumowania realizacji projektu „Ja w Europie – marzenia się spełniają” realizowanego przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ o numerze 2022-1-PL01-KA122-VET-000078283 w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1. Mobilność edukacyjna w latach 2021 – 27.

W ramach projektu dwie grupy uczniów mogły odbywać trzytygodniowe praktyki w Hiszpanii i Portugalii, a cztery nauczycielki przedmiotów gastronomicznych job shadowing w Hiszpanii. Nowe doświadczenia zawodowe zdobywali uczniowie kształcący się w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik usług fryzjerskich oraz technik analityk. Europejskie podróże zaprowadziły uczniów do hiszpańskich i portugalskich restauracji, salonów fryzjerskich oraz laboratoriów analitycznych, w których zdobywali wiedzę, umiejętności i doświadczenie branżowe, jakich nie zdołaliby opanować w czasie nauki w szkole. Poznawali specyfikę poszczególnych stanowisk pracy, wykonywanie usług według standardów odmiennych od polskich czy organizację europejskich firm branżowych.

Zagraniczni tutorzy byli dla praktykantów mistrzami odkrywającymi tajemnice i arkana swojego zawodu. W zagranicznym job shadowing uczestniczyły nauczycielki, które obserwowały lekcje w Cesur - Centro Oficial de Formación Profesional oraz praktykę branżową uczniów w Fundación Cruzcampo Hospitality School. Wymieniały doświadczenia, dzieliły się dobrymi praktykami, zdobywały nową wiedzę i umiejętności zawodowe. W wolnym czasie uczestnicy mobilności poznawali kulturę Hiszpanii i Portugalii. Zwiedzali piękne, niepowtarzalne miejsca i zabytki, które znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z zagranicznych staży oprócz nowych przyjaźni i niezapomnianych wrażeń uczestnicy przywieźli także dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności i wiedzę, takie jak: certyfikat zawodowy, dokument Europass Mobilność, certyfikat językowy. Organizatorami Dnia Europejskiego byli uczestnicy projektu, którzy przygotowali dla całej społeczności szkolnej pokazy umiejętności fryzjerskich, kosmetycznych, gastronomicznych i analitycznych. Impreza ta stanowiła wspaniałą okazję do tego, aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem zawodowym zdobytymi w czasie zagranicznych mobilności. Do organizacji włączyła się także cała społeczność szkolna.

Uczestnicy mobilności przygotowali Punkt Informacyjny ERASMUS+, w którym każdy uczeń mógł uzyskać informacje na temat projektów ERASMUS+, warunków uczestnictwa, a także porozmawiać z uczestnikami o przebiegu zagranicznych praktyk oraz korzyściach osobistych i zawodowych z uczestnictwa w nich.
Dzielili się także zdobytym w portugalskich i hiszpańskich firmach doświadczeniem branżowym i prezentowali swoje umiejętności zawodowe przed uczniowską publicznością.
Analitycy pod okiem Joanny pani Przystaś-Gruchały oraz pani Wioletty Lenik w pracowni chemicznej przygotowali „Chemiczny zawrót głowy”: mikroskopowanie, pokazy chemiczne, kosmetyki naturalne”, w ramach którego przeprowadzili wybuchowe i spektakularne pokazy doświadczeń chemicznych oraz badania mikroskopowe, przygotowali zestawy kosmetyków do zabiegów regeneracyjnych i relaksacyjnych w domowym SPA z naturalnych produktów, wykonali barwne i aromatyczne mydła DIY, sole kąpielowe, kule do kąpieli, świece, zawierające naturalne olejki eteryczne, dbające nie tylko o ciało, ale też o strefę psychiczną i emocjonalną.

Fryzjerzy w pracowniach fryzjerskich przygotowali pokaz umiejętności fryzjersko - kosmetycznych „Fryzura wieczorowa w stylu Hollywood”, w ramach którego wykonywali makijaż, fale uzyskane techniką żelazkową oraz dobierali strój, który podkreślał charakter fryzury. Zwieńczeniem całej stylizacji było sfotografowanie modelki. Nad pracującymi uczniami czuwały panie Aneta Nowotyńska i Wioleta Zięba.

Żywieniowcy z paniami Elżbietą Jaracz, Agnieszką Gonet i Haliną Szpiłyk zorganizowali Międzynarodowy Festiwal Szarlotki „SZARLOTKA 2023” Receptury zostały przez uczestników podpatrzone podczas zagranicznych praktyk. Wybór najlepszej, najpiękniejszej był trudny, gdyż w konkursie brały udział ,,bliskie siostry" naszych tradycyjnych szarlotek. Wszystkie były smakowite!!!

W konkursie wzięło udział 19 osób.
Oto wyniki: wyniki:
I miejsce – Angelika Malig,
II miejsce – Wiktoria Wierdak,
III miejsce – Krzysztof Cieśla i Kuzma Statsenko.

W ramach Erasmus Day nauczyciele języków obcych wraz z wybranymi klasami przygotowali wydarzenie pod nazwą „Europa w Szpetnarze”, którego celem było przybliżenie wiedzy na temat tradycji i kultury wybranych krajów europejskich. W ramach tego przedsięwzięcia poszczególne klasy prezentowały wybrane wcześniej kraje Unii Europejskiej:

- klasa I TA/TF - p. Joanna Munia – Włochy,
- kasa II TŻ – p. Magdalena Dubiel – Raś – Czechy,
- klasa II TA/ TF – p. Jadwiga Gorczyca – Hiszpania,
- klasa III TŻ – p. Łukasz Juszczęć – Francja,
- klasa IV TA/ TŻ – p. Iwona Milczek - Hejnar – Portugalia.

Uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, gazetki, plakaty, scenki w językach obcych, stroje, układy taneczne i potrawy narodowe. Szkolne jury wyłoniło zwycięzcę konkursu na najlepiej zaprezentowany kraj. Została nim klasa II TA/ TF.
W ramach wydarzenia „Europa w Szpetnarze”, do szkoły zostały zaproszone również wolontariuszki z Rumunii, Hiszpanii, Gruzji oraz Niemiec. Zaprezentowały kulturę swoich krajów, zapoznały uczniów z tradycjami, kuchnią i zwyczajami panującymi w ich państwach. Uczniowie mieli okazję prowadzić konwersacje w języku angielskim i poszerzyć swoją wiedzę na temat Europy.

Z okazji Erasmus Day o. Jacek Wójtowicz franciszkanin - katecheta naszej szkoły pochwalił się swoją pasją. Uprawia od ponad 10 lat biegi długodystansowe inaczej zwane Ultrabiegi. Do nich zaliczamy bigi po wyżej 50 km. W większości odbywają się one w terenie leśnym i przeważnie górzystym. W swoim wystąpieniu skupił się na biegu, jaki miał miejsce na pustyni Sachara w Maroku w roku 2019. W bogato ilustrowanej prezentacji przedstawił trudy i niebezpieczeństwa, jakie czyhają na śmiałków takiej wyprawy. 120 km w trzy dni na pustyni. To 40 km dziennie w skwarze i 40 stopniowej temperaturze, pokonanie odcinka w wyznaczonym czasie. Ale biegom towarzyszyła także możliwość poznania kultury tubylców zamieszkujących tamte tereny, także dzieci, dla których biegacze byli nie lada gratką. Udział w biegu stał się okazją do spotkania się z dziećmi i ich rodzicami, a przy tym poznania zwyczajów, tamtejszej kuchni oraz tradycji. Uczestnicy poznali także koczowniczy lud nomadów, którzy mieszkają od wieków jako lud koczowniczy w bardzo prymitywnych warunkach. Z jednej strony trud i wysiłek, a z drugiej okazja do zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat innych kultur.

Na Erasmus Day nie zabrakło również poezji. W ramach obchodów Roku Wisławy Szymborskiej został zorganizowany konkurs recytatorski poświęcony twórczości polskiej noblistki. W konkursie wzięło udział 10 uczniów z technikum oraz szkoły branżowej. Wszyscy prezentowali wysoki poziom, dobre opanowanie pamięciowe oraz indywidualną interpretację.
Jury w składzie: Małgorzata Ciereszyńska i Monika Delikat wyłoniło zwycięzców:

I miejsce Dagmara Nawrocka klasa 4 TF
Daniel Wojeński klasa 5 TŻ
II miejsce Laura Czapor klasa 1 W
III miejsce Wiktoria Pabisz klasa 2 C/K

Nauczyciele Zespołu Sportowo-Obronnego również włączyli się w akcje Erasmus Day. Na sali gimnastycznej zorganizowali międzynarodowe tańce integracyjne „Tanecznym krokiem do Europy”. Uczniowie bawili się świetnie, poznając przy tym regionalne tańce z różnych krajów.

Dzięki organizacji Erasmus Day społeczność szkolna poszerzyła swoją wiedze na temat projektów realizowanych ramach ERASMUS+ oraz kultur zwyczajów i tradycji wielu krajów.

EB Dark Mode