Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Erasmus Days 2022

erasmus days 2022Erasmus Days – odsłona pierwsza, w roli głównej - GASTRONOMIA

W sycylijskim tyglu i przy iberyjskim tapasie, czyli gotowanie, smakowanie i odkrywanie smaków kuchni śródziemnomorskiej.


12 października w ramach Erasmus Days społeczność szkoły miała okazję degustować wspaniałe potrawy przygotowane przez nauczycieli i uczniów, którzy odbyli staże w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech.
• Z kuchni hiszpańskiej smakowaliśmy: paellę z owocami morza, tortillę ziemniaczaną, patatas bravas, sałatkę ziemniaczaną z krewetkami, churros z czekoladą;
• z kuchni włoskiej: spaghetti a la siciliana, tagliatelle pomidorowe, gnocchi w bazyliowym pesto, sałatkę capresse, tiramisu;
• z kuchni portugalskiej: sałatkę z dorsza z ciecierzycą, burgery, ciasto banofi.
Podróżowanie jest okazją do poznawania smaków świata.
Spotkanie to, było również wspaniałą okazją dla uczestników mobilności by podzielić się doświadczeniami i wrażeniami zdobytymi w ramach realizacji projektu „Zagraniczny staż = lepsza przyszłość”, by pokazać wyjątkowe miejsca, zabytki i tradycje krajów, w których odbywali staże oraz opowiedzieć o zawiązanych międzynarodowych przyjaźniach, o samodzielności, odwadze, które daje udział w Erasmusie.

Erasmus Days – odsłona druga, w roli głównej ANALITYCY

Spotkanie z „Podkarpackim Szejkiem” – analitycy odkrywają postać Ignacego Łukasiewicza prekursora analizy chemicznej organicznej. Człowieka, który lampą i sercem rozświetlał serca ludzkie.
• 29 września 2022 r. w Muzeum Podkarpackim młodzież miała okazje zobaczyć wystawę przypominającą postać i dokonania twórcy polskiego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza oraz zobaczyć najcenniejszą na świecie kolekcję lamp naftowych
• Zainspirowani wyjątkową osobą Ignacego Łukasiewicza 13 października 2022 r. uczniowie pod opieką Pani Joanny Przystaś-Gruchały wykonali wiele ciekawych doświadczeń m.in.: chemiczną ciuchcię, wielką bezę, baloniki - szybka reakcja, dużo ciepła i dużo dymu!!! pary!!!
• Spotkanie było również okazją do obejrzenia filmów o Ignacym Łukasiewiczu, które wybrała i zaprezentowała Pani Klaudia Valalik:
Ślady Łukasiewicza odcinek 1
Ślady Łukasiewicza odcinek 2

Ignacy Łukasiewicz - człowiek, który zmienił świat


Obowiązkowo trzeba zobaczyć!!! Bóbrkę - najstarszą kopalnię ropy naftowej na świecie
Uczestnicy mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Zagraniczny staż = lepsza przyszłość” zaprezentowali swoje doświadczenia, ciekawe miejsca i wspomnienie ze stażu.

Erasmus Days – odsłona trzecia, w roli głównej FRYZJERZY

W salonie z pazurem - hiszpańskie loki i mokra włoszka czyli nasze doświadczenia ze staży w salonach w Portugalii, Hiszpanii i Włoszech. 
• 12 października 2022 r. w Muzeum Rzemiosła w Krośnie młodzież uczestniczyła w warsztatach „Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej”, które poprowadziła Pani Magdalena Czelny-Mikosz, zapoznając uczniów z historią sztuki zawodu fryzjera, zarówno w Polsce jak i na świecie, pokazując eksponaty fryzjerskie należące do muzeum.
• W tym wyjątkowo klimatycznym miejscu młodzież zaprezentowania swoje umiejętności, czesząc charakterystyczne fryzury hiszpańskie i włoskie, tzw. klasyczny kok hiszpański i mokrą włoszkę.
• 17 października 2022 r. uczestnicy mobilności w ramach projektu Erasmus+ „Zagraniczny staż = lepsza przyszłość” zaprezentowali swoje doświadczenia, ciekawe miejsca i wspomnienie ze stażu, oraz pod okiem Pani Anety Nowotyńskiej i Pani Wioletty Zięby wykonali fryzury, które zaprezentowali społeczności szkoły.
Program Erasmus+ ma już 35 lat. Cieszymy się, że możemy w nim uczestniczyć.
Współfinansowany z Unii Europejskiej.

Filmowa relacja opracowana przez Panią Катеринe Стаценко.

opracowała Grażyna Litwin

EB Dark Mode