Rok Szkolny 2013/2014


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

Rok Szkolny 2013/2014

Uroczystość uświetniająca obchody 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich oraz 50-lecia powstania Domu Ludowego w Łękach Strzyżowskich – Bartne

Dnia 20 października 2013 r. odbyła się uroczystość  uświetniająca obchody 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich oraz 50-lecia powstania Domu Ludowego w Łękach Strzyżowskich – Bartne. Sołtys wsi pan Marian Gardzina zwrócił się do Dyrekcji naszej szkoły o wsparcie w przygotowaniu uroczystości.

Realizacji tego zadania podjęły się nauczycielki przedmiotów gastronomicznych panie Anna Kustroń i Halina Szpiłyk, które zaprosiły do współpracy uczennice klasy II technikum żywienia.


Uczennice podeszły do tego zadania bardzo ambitnie i twórczo, samodzielnie przygotowały projekt realizacji, który następnie został przedyskutowany i zaakceptowany przez opiekunów.

Kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości uczennice pod czujnym okiem opiekunek przystąpiły do realizacji projektu, nakryły stoły dla zaproszonych gości, a oprócz tego przygotowały dwa stoliki pokazowe. Jeden przedstawiał nakrycie proste, drugi rozszerzone. Włączyły się również w przebieg obchodów, przedstawiając prezentację
z zakresu Savoir – Vivru przy stole, pokaz sposobów nakrywania stołu na różne okazje oraz pokaz składania serwetek. W prawdzie  członkinie Koła Gospodyń Wiejskich są gospodyniami z dużym doświadczeniem, mimo to miały wiele pytań i były pod dużym wrażeniem wiedzy
i umiejętności młodych kobiet. Uczennice chętnie objaśniały paniom różne kwestie związane z prawidłowymi sposobami nakrywania stołów. Wymian wiedzy i doświadczeń odbywała się w miłej i pełnej życzliwości atmosferze.

Uczennicom, biorącym udział w przedsięwzięciu, nie udało się uniknąć tremy, ponieważ wszystkie mieszkają w  Łękach Strzyżowskich – Bartne.
W związku z tym prezentowały efekty nauki w technikum przed rodziną i sąsiadkami. Dzięki systematycznej nauce i pracy nad doskonaleniem umiejętności praktycznych dziewczyny nie zawiodły w tym dniu ani siebie ani opiekunów ani uczestników i godnie reprezentowały szkołę w środowisku lokalnym.

Po zakończeniu obchodów 50-lecia uczestniczące w imprezie dziewczyny doszły do wniosku, że była to także dobra lekcja historii wsi, którą pisano wspomnieniami organizatorów i uczestników. Spędzony razem czas stał się także wspaniałą lekcją integrującą pokolenia.  Okazało się bowiem, że wspólne zainteresowania i praca łączą ludzi w różnym wieku i pozwalają na realizację wspaniałych , pamiętnych przedsięwzięć.

Jestem przekonana, że warto angażować młodzież w realizację tego typu projektów, ponieważ wachlarz korzyści jest ogromny.

Opracowała: Halina Szpiłyk

EB Dark Mode