Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Święto Konstytucji 3 Maja

akademia 3maja 202430 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.

To doniosłe wydarzenie obchodzone jest od ponad 230 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.
Konstytucja 3 Maja wpisała się na zawsze w duszę i świadomość polskiego narodu. Posiadała moc twórczą, odradzała Polskę duchowo i budziła wiarę społeczeństwa w jego własne siły.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy III TŻ pod kierunkiem wychowawczyni pani Elżbiety Jaracz przy współpracy pani Małgorzaty Mercik, pani Monika Delikat, pani Katarzyny Statsenko, pani Małgorzaty Płatek i pana Wojciecha Bazana przygotowali program artystyczny w formie scenki rodzajowej ukazującej historię uchwalenia Konstytucji 3 Maja: obrady Sejmu Czteroletniego, czarna procesja, podpisanie Ustawy Rządowej.
Ponadto społeczność szkolna została zapoznana z historią obchodów święta 3 Maja jako uroczystości patriotycznej oraz święta kościelnego Matki Bożej Królowej Polski, a także z historią dnia 2 maja – Świętem Flagi Państwowej.
W programie wzięli również udział uczniowie z klas: II F, IV TF, II TF/TA. Całość uroczystości zwieńczyło wspólne odśpiewanie pieśni „Witaj majowa jutrzenko”.
Na zakończenie akademii głos zabrał pan dyrektor Bogdan Skotnicki, który mówił o potrzebie kultywowania pamięci historycznej, podziękował młodzieży i opiekunom za przygotowanie uroczystości oraz zachęcał do udziału w organizowanych przez władze miasta uroczystościach rocznicowych.

Organizatorzy akademii

EB Dark Mode