Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Lekcja języka polskiego i historii w bibliotece

biblioteka 1w 20229 listopada klasa I W wzięła udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w związku ze 180 rocznicą urodzin wybitnej poetki, która pod koniec swojego życia zamieszkała w pobliskim Żarnowcu - Marii Konopnickiej.


Doceniając literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej. Wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji o tej niezwykłej kobiecie, najwybitniejszej przedstawicielce okresu realizmu, która była nie tylko poetką i nowelistką, ale także tłumaczem i krytykiem literackim. Przy pomocy utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901—1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze. Uczniowie zapoznali się z twórczością Marii Konopnickie i recytowali wybrane wiersze poetki.
Po zwiedzeniu biblioteki i zapoznaniu z zasadami wypożyczeń, w związku z nadchodzącym Świętem Odzyskania Niepodległości, uczniowie obejrzeli znakomity film zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej o Wielkim Człowieku - Marszałku Józefie Piłsudskim. To wybitny wojskowy i działacz niepodległościowy, uznawany za jednego z najważniejszych polityków w dziejach naszego państwa. 

Opiekunowie: Monika Delikat
Sylwia Pękalska

EB Dark Mode