Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

turniej wojewodzki cukiernik 2024

Jak to z lnem było

len 202220 października uczniowie klasy IV TA (Technik Analityk) wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Lekcja zatytułowana" Jak to ze lnem było" przybliżyła młodzieży proces produkcji płótna lnianego począwszy od siewu na polu poprzez elementy przetworzenia włókna w materiał lniany i gotowe produkty – ubrania, pościel, worki, sznury itd. Ekspozycja zaciekawiła licznymi eksponatami. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądały i do czego służyły narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem: międlica, cierlica, przęślica, kołowrotki, motowidła, warsztat tkacki. Na ekspozycji ukazana została historia tkactwa w Krośnie. Za sprawą kronikarza Marcina Bielskiego wiemy, że Podkarpacie już w czasach wczesnopiastowskich słynęło ze swych tkanin. To właśnie płótna krośnieńskie w XVI i XVII w. znane były szeroko w całej Europie. W Krośnie działał wynalazca Jan Szczepanik, powstała Krajowa Szkoła Tkacka i Zakłady Przemysłu Lniarskiego.
Dzięki uczestnictwu w lekcji muzealnej uczniowie poznali historię regionu oraz wzbogacili wiedzę na temat surowców, półprodukt i produktów przemysłu włókienniczego.

opracowanie: Ewa Długosz-Radoń

EB Dark Mode