Światowy Dzień Wody z PAH 2024

sdw 2024Uczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie po raz kolejny przystąpili do wodnych działań organizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Wody z PAH. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na globalne problemy związane z dostępem do wody.

W ramach akcji uczniowie wzięli udział w licznych przedsięwzięciach:
• wykonanie gazetki tematycznej „Doceń wodę”
• lekcje, na których uczniowie mogli zapoznać się z tematyką wody, oglądając animacje i filmy m.in. „Woda nie tylko w kranie” „Oszczędzanie wody to za mało” PAH, „To powinieneś wiedzieć o wodzie” Nauka. To lubię, webinary „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie” „Jak działa pomoc humanistyczna w czasach światowego kryzysu wodnego”,
• lekcje chemii i biologii poświęcone zostały przedstawieniu etapów oczyszcza wody, technologii uzdatniania wody opartej m.in. na procesach utleniania dwutlenkiem chloru, koagulacji siarczanem glinu, dezynfekcji promieniami UV oraz sposobów oszczędzania wody.
• na lekcjach matematyki rozwiązywano zadania, które miały pokazać ile człowiek zużywa wody podczas wykonywania czynności życiowych m.in kąpieli w wannie, pod prysznicem, ile tracimy wody, mając nieszczelne krany,
• uczniowie kształcący się na kierunku technik analityk zajęli się analizą laboratoryjną parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych pobranych próbek wody pitnej.

Opracowanie: Ewa Długosz - Radoń