fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

Artykuły

Projekt pod tytułem: "Dispositif d'appui à la mobilité des apprentis du réseau des chambres de métiers et de l'artisanat"

W dniach od 26 maja do 9 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie przebywała grupa 9 uczniów oraz 2 opiekunów z  Chambre Régionale de Métiers et de l’Artisanat Languedoc Roussillon we Francji.

Pobyt grupy możliwy był dzięki  realizacji projektu pod tytułem: "Dispositif d'appui à la mobilité des apprentis du réseau des chambres de métiers et de l'artisanat" z programu Leonardo da Vinci Mobilność, który jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme).

Projekt Leonardo da Vinci Mobilność wspiera działania w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego, promuje mobilność pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Francuska młodzież odbywała dwutygodniowe staże w zakładach rzemieślniczych zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie. Były to zakłady: p. Marka Bargieła (grupa cukierników). p. Stanisławy Samborskiej i Sylwii Matelowskiej (grupa fryzjerów) oraz p. Stanisława Kopacza (piekarze). W trakcie odbywania staży uczniowie z Francji zdobyli dodatkowe kwalifikacje zawodowe, które z pewnością wykorzystają w niedalekiej przyszłości w swojej pracy zawodowej, po ukończeniu szkoły. W trakcie pobytu w Polsce uczniowie podnieśli również poziom wiedzy na temat obyczajów i nawyków żywieniowych, specyfiki funkcjonowania polskiej branży gastronomicznej i usługowej oraz kultury pracy. Zapoznali się także ze specyfiką kształcenia zawodowego, które bardzo różni się od kształcenia zawodowego w ich ojczystym kraju - Francji. Po ukończeniu staży wszyscy uczniowie otrzymają dokumenty Europass Mobilnośćm które stanowią potwierdzenie okresów staży odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).

Realizacja projektu przez grupę z Francji pozwoliła na integrację młodzieży polskiej i francuskiej, poznawanie kultur i tradycji obydwu krajów,  zapoznanie  się z walorami turystycznymi Podkarpacia i Małopolski. Młodzież  uczestniczyła w wycieczkach i imprezach kulturalno-sportowych, między innymi: do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia, Bieszczady i Pieniny. Ponadto zwiedzili: Skansen w Sanoku, Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, zamek w Łańcucie oraz Centrum Dziedzictwa Szkła.

EB Dark Mode