Rok Szkolny 2014/2015
Covid-19


fb youtube flickr pinterest

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

Rok Szkolny 2014/2015

Międzynarodowy Dzień Ptaków Wędrownych

warsztaty ornitologiczneCorocznie na całym świecie od 2006 r. w drugi tydzień maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony ptaków wędrownych, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem. W tym roku do akcji przyrodniczej włączyli się także uczniowie ZSP nr 2 w Krośnie, wykonując m.in. plakaty oraz gazetkę przedstawiającą naszych skrzydlatych przyjaciół.

W naszej szkole dla wszystkich zainteresowanych uczniów obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych zaplanowano w dniu 19 maja 2015r. Z tej okazji zorganizowano Warsztaty Ornitologiczne, które przeprowadził Pan Mirosław Więcek – ornitolog, miłośnik przyrody. Obchody „Ptasiego Święta" rozpoczęły się referatem odczytanym przez Mateusza Topolskiego, ucznia klasy III TŻ. Zebrani uczestnicy z klas I TŻ oraz III TŻ poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ptasich wędrówek jako fenomenu natury oraz obrączkowania i urządzanych polowań na ptaki wędrowne. Następnie p. Więcek nawiązując do tematyki referatu, w bardzo ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, wynikającej z zafascynowania przyrodą zarówno florą jak i fauną. Wielokrotnie prowadzący informował zgromadzonych uczniów, w jaki sposób możemy zatroszczyć się o ptaki. W miastach należy zwracać szczególną uwagę na ptaki gniazdujące w budynkach m.in. wróble, kowaliki, jerzyki, którym zagraża prowadzenie prac remontowych. Natomiast na terenach śródmiejskich należy ochraniać siedliska, bez których ptaki nie będą miały, gdzie zakładać gniazd, szukać pożywienia czy bezpiecznie ukryć się przed drapieżnikiem. Największą atrakcją dla uczniów były zajęcia artystyczne, podczas których ozdabiano rysunkami budki lęgowe ptaków. Naszym uczniom pomysłów nie brakowało. Na deskach budek pojawiły się wizerunki bocianów, gołębi, sowy, jastrzębia, a także zakochanej pary łabędzi. Motywacją do twórczej pracy uczniów było słuchanie śpiewu ptaków.
Dla wielu osób obserwowanie, fotografowanie i poznawanie ptaków stało się nie tylko ciekawym hobby, ale pasją i życiowym wyborem. Dlatego też kolejny etap warsztatów ornitologicznych odbywał się w pobliskim Parku Jordanowskim. W naturalnych warunkach przyrodniczych, przy użyciu lornetek i lunet uczniowie obserwowali ptaki. Wśród gęstwiny liści, udało się dostrzec jerzyki, jaskółki, kowalika, kosa, grubodzioba, kwiczoła, kukułkę, szpaka. Ponadto prowadzący zajęcia ornitolog, na bieżąco informował o śpiewających gatunkach ptaków, których jak się okazało w trakcie zajęć w Parku Jordanowskim jest olbrzymia różnorodność.
W nagrodę za udział w zajęciach ornitologicznych uczniowie otrzymali budki lęgowe, które powieszą w swoich ogrodach, przyczyniając się do ochrony ptaków migrujących. Ponadto budki umożliwią prowadzenie dalszych obserwacji oraz rozbudzanie zainteresowań związanych z życiem ptaków.
Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych zostały przygotowane przez nauczycielkę biologii, panią Wiolettę Lenik.