Rok Szkolny 2013/2014


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

Rok Szkolny 2013/2014

„ Wigilia polska na Kresach”

W dniach 14-15 grudnia 2013 roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w realizacji projektu „ Wigilia polska na Kresach” . Nasza obecność stanowi kontynuację współpracy podjętej w ubiegłym roku, kiedy to przedstawiciele jednej z lwowskich szkół gościli w RCKP i zostali zaproszeni do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów naszej szkoły, a związanego z obchodami świąt Bożego Narodzenia.

W Tm roku to my zostaliśmy zaproszeni do Lwowa, aby na miejscu zorganizować tradycyjną, polską wigilię i przybliżyć lwowiakom wigilijne zwyczaje podkarpackie. Do realizacji przedsięwzięcia zostali zaangażowani uczniowie klasy II TŻ : Mateusz Topolski, Bartłomiej Bielawa, Edyta Pilch, Klaudia Zajchowska, Karolina Czaja, Mateusz Hac, którzy bardzo ambitnie potraktowali zadanie. Wraz z panią Małgorzatą Płatek przygotowali montaż słowno- muzyczny, którego celem było  przedstawiane podkarpackich zwyczajów wigilijnych oraz wyjaśnienie symboliki tych jedynych w swoim rodzaju i nastrojowych świąt.  Oprawą  stoiska zajęły się pani Agnieszka Gonet i pani Halina Szpiłyk. Po wielu próbach i dokładnych przygotowaniach sześcioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunkami udała się na edukacyjno - turystyczną wycieczkę. Po przybyciu na miejsce wszyscy zostali powitani przez organizatora i zaproszeni do obejrzenia wystawy - kiermaszu rękodzieła o tematyce świątecznej połączonego z kwestą na rzecz dzieci, który odbywał się w Instytucie Literatury Ukraińskiej we Lwowie. Następnie uczestnicy udali się na przejażdżkę po pięknych i klimatycznych uliczkach Lwowa.  Dla uczniów naszej szkoły była to pierwsza wycieczka do miejsca przepełnionego polską historią. Już w pierwszym dniu pobytu wzięliśmy się do pracy i w Szkole Podstawowej nr 10 we Lwowie wstępnie przygotowaliśmy nasze stoiska, które miały przedstawiać wigilię w chacie i wigilię we dworze szlacheckim. Od pierwszej chwili pobytu w tym magicznym mieście otaczała nas atmosfera ciepła, życzliwości i wspólnoty. Lwowiacy byli bardzo zainteresowani naszymi przygotowaniami i zawsze gotowi do wszelkiej pomocy. Ta szczególna atmosfera spowodowała, że nie czuliśmy się obco. W drugim dniu zwiedzaliśmy Cmentarz Łyczkowski, a następnie dopracowaliśmy nasze stoiska, których nie opuściliśmy do późnego popołudnia. Karolina i Edyta razem z małymi Lwowiakami zdobiły pierniczki, chłopcy częstowali gości polskim żurem, kapustą z grochem i pierogami. Pozostali uczestnicy kiermaszu starali odwdzięczyć się i też obdarowywali nas swoimi potrawami prezentowanymi na imprezie. Wokół nas ciągle gromadzili się ludzie, którzy snuli opowieści i dzielili się z nami wrażeniami  ze świąt przeżytych w naszej wspólnej, polskiej tradycji.

Na zakończenie programu artystycznego uczniowie zaprosili uczestników imprezy do wspólnego kolędowania i wtedy niespodziewanie cała sala zamieniła się w jeden wielki chór, a przestrzeń szkolnej sali gimnastycznej wypełniały słowa polskich kolęd. Okazało się, że to właśnie ten element spotkania sprawił wszystkim największą przyjemność. Na twarzach ludzi malowały się błogość i szczęście. Chyba właśnie z powodu wywołania przez nas wspomnień i dostarczenia niezapomnianych wrażeń zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów ze Lwowa do dalszej współpracy.

 

EB Dark Mode