Rok Szkolny 2011/2012

Rok Szkolny 2011/2012

Lekcja Tolerancji

W dniu 15.03.2012r. uczniowie klasy I W i I K/S wysłuchali prelekcji na temat tolerancji wobec odmienności. Tolerancja jako bezwarunkowa akceptacja wobec innych niż  nasze własne poglądów, przekonań, postaw życiowych czy też odmienności spowodowanej chorobą to postawa współcześnie niezwykle pożądana, zwłaszcza wśród młodzieży. Tematyka podjęta została przy okazji Roku Korczakowskiego i realizowanego przez krośnieński ŚHP program „Mam i znam swoje prawa i obowiązki”.  Zagadnienie szeroko pojmowanej tolerancji omówiła pani psycholog z Miejskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krośnie – Magdalena Pląder. Prelegentka pracuje również w Ośrodku Terapii Zajęciowej i na co dzień przebywa z osobami niepełnosprawnymi ruchowo i intelektualnie. To właśnie takie osoby w naszym społeczeństwie najbardziej dotyka problem nietolerancji i wykluczenia społecznego. Na każdym kroku spotykają bariery nie do pokonania, a najbardziej dotkliwą z nich jest brak ludzkiego zrozumienia i życzliwości. W prostym i przejmującym przekazie skierowanym do młodzieży pani psycholog starała się uwrażliwić młodych ludzi na fakt, że to, co inne nie znaczy gorsze, godne potępienia. Wykład został zilustrowany prezentacją multimedialną na temat osób niepełnosprawnych i ich dążeniu do normalnego, pełnoprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Swoje przemówienie prelegentka podsumowała wymowną sentencją: „Stworzyłeś mnie Panie Boże chyba niedbałym gestem, lecz gdy mi ktoś pomoże, będę szczęśliwy, będę zgrabniejszy, bardziej będę niż jestem…”