Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
„Pociąg do wolności”
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika

ZSP2 oferta 2025 2026 baner

baner 60 lecie

Zakończenie projektu „Szkoła międzypokoleniowa”

szkola miedzypokoleniowa4 2025W dniu 11 marca br. odbyły się ostatnie zajęcia uczestników projektu pt. „Szkoła międzypokoleniowa”, w których uczestniczyli seniorzy oraz uczniowie naszej szkoły.

W ramach tych zajęć zostały zrealizowane ostatnie dwa tematy:

  • Zajęcia 5. Phishing i metoda „na wnuczka”
  • Zajęcia 6. Oszustwa w internecie.

W trakcie zajęć nr 5 seniorzy i uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się co to są ataki socjotechniczne i do czego służą, wykorzystując ludzkie słabości, nakłaniając np. do ujawnienia poufnych informacji lub wykonania przelewu pieniędzy. Uczestnicy projektu poznali, na czym polega phishing, który jest jednym z najbardziej popularnych i skutecznych rodzajów ataków w internecie, polegającym na wyłudzeniu danych osobowych lub finansowych. Seniorzy i uczniowie poznali także, na czym polega „metoda na wnuczka” i jak należy postępować, aby nie dać się nabrać na takie próby oszustwa.
W trakcie zajęć nr 6 uczestnicy projektu z jakimi rodzajami oszustw internetowych możemy się spotkać, przy wykorzystaniu fałszywych znajomych, fałszywych biur podróży, zbiórek charytatywnych, loterii i konkursów. Seniorzy i uczniowie podczas ćwiczeń praktycznych poznawali przykłady oszustw internetowych, jakie miały miejsce w ostatnich kilku miesiącach.
Po zakończonych zajęciach odbyła się miła uroczystość wręczenia uczestnikom projektu – seniorom i uczniom – certyfikatów. Prowadzący zajęcia, pani Grażyna Litwin
i Bogdan Skotnicki, podkreślili bardzo dobrą współpracę seniorów i uczniów, a także chęć poznawania cyfrowych technologii, które obejmują znaczną część obszarów naszego życia codziennego.
Ze strony seniorów, głos zabrała pani Irena Zajdel – Prezes Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dziękując za zaproszenie do udziału w tym projekcie, a także za organizację zajęć, które odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze, a które przyniosły seniorom praktyczną wiedzę w zakresie cyfrowych technologii.
Dyrektor Bogdan Skotnicki zaproponował kontynuację zajęć, już poza projektem, dla wszystkich chętnych seniorów – studentów UTW w Krośnie.
Te dodatkowe zajęcia rozpoczną się już 18 marca br. i potrwają do końca roku szkolnego, czyli do czerwca 2025 r.

Opracowanie:
Grażyna Litwin – lider projektu
Bogdan Skotnicki

EB Dark Mode