Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

turniej wojewodzki cukiernik 2024

Pamiętamy o zmarłych nauczycielach i pracownikach ZSP Nr 2 im Ks. Stanisława Szpetnara

pamietamy

Dzień Wszystkich Świętych to dzień zadumy i refleksji.

W listopadowy czas, kiedy przyroda przypomina nam, że wszystko co doczesne przemija, wspominamy tych, którzy nas ubiegli w drodze do wieczności. Dzień Wszystkich Świętych jest dniem pamięci o tych, których nie ma już wśród nas.

Uroczystość Wszystkich Świętych jest obchodzona w Polsce i na całym świecie 1 listopada. Jest to święto kościelne, podczas którego modlimy się do wszystkich świętych. Zwyczajem tego dnia jest udawanie się na cmentarze, przystrajanie grobów zmarłych i modlitwa za ich dusze. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Dzień Zaduszny). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.
Tradycją naszej szkoły jest również „Pamięć o zmarłych nauczycielach i pracownikach”. Jak co roku w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych członkowie Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy ZSP Nr 2 w Krośnie nawiedzili groby zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły a także pamiętali o naszych Bohaterach-Żołnierzach, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i ziemskich dokonań. Naszym zmarłym ofiarujemy nie tylko pamięć w dniu ich święta poprzez zapalenie zniczy na ich mogiłach lecz nieustanną modlitwę. Wyjścia na cmentarze - miejsca pamięci to ważna lekcja wychowania patriotycznego.
Dnia 1 listopada uczniowie kl. I C : Wiktoria Łobożewicz, Potocka Julia, Krukar Marlena, Fajkiel Nadia, Wityńska Ola, Płatek Kacper, Żółkiewicz Diana, Pudło Martyna, Krajewski Patryk wzięli udział w Kweście na rzecz Kuchni dla Ubogich i schroniska dla bezdomnych im. św. Brata Alberta. Kwesta została przeprowadzona na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Opracowała: Małgorzata Mercik

EB Dark Mode