Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

rozpoczecie roku 2023 244 września 2023 roku w naszej szkole miała miejsce akademia rozpoczynająca rok szkolny 2023/2024. Inaugurację nowego roku szkolnego poprzedziła Msza Święta w kościele OO Franciszkanów w Krośnie.

Gośćmi specjalnymi uroczystość byli: porucznik Grzegorz Piróg 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Starszy Cechu Pan Marek Kiełtyka, kierownik Cechu Rzemiosł Różnych Pani Marta Matelowska oraz komendant Ochotniczego Hufca Pracy Pan Emil Stachyrak.
Dyrektor szkoły Pan Bogdan Skotnicki przywitał zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów i życzył wszystkim spokoju i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Szczególne słowa powitania skierował do uczniów klas pierwszych, w tym uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole.

W tym dniu pamiętamy o kolejnych rocznicach:
43 ROCZNICY POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH - WIELKIEGO ZRYWU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO SOLIDARNOŚCI
84 ROCZNICY AGRESJI NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ NA POLSKĘ
1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina. Hitler powiedział:
Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni. Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni. - słowa te padły na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika Schleswig-Holstein oddanymi w kierunku Westerplatte. I tak rozpoczęła się II wojna światowa. Kilka dni później - 17 września - doszło do sowieckiej agresji na Polskę.
Młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno - muzyczny poświęcony temu wydarzeniu. W programie wzięły udział: Aleksandra Biskup, Emilia Rachwał, Kinga Zajdel, Karolina Fiedeń, Wiktor Szmyd, Paweł Cichocki. Poczet sztandarowy wprowadzili: Bartłomiej Kołek, Anna Młynarska, Nikola Słowik.

Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych.

opracowanie: Monika Delikat, Małgorzata Mercik

EB Dark Mode