Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Światowy Dzień Wody z PAH – 2023 r.

dzien wody 2023Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Krośnie przystąpił do udziału w akcji Światowy Dzień Wody z PAH, której celem jest zwrócenie uwagi na globalne problemy związane z dostępem do wody.

W ramach akcji, 20 marca, uczniowie klasy IV TF wzięli udział w webinarium „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie”.
22 marca w ramach realizacji ścieżki „Dostęp do wody na świecie” uczniowie klas IV TF, III TA/ TŻ, ITA/TF, IIF/K oglądnęli webinar „Jak działa pomoc humanistyczna w czasach światowego kryzysu wodnego”, zapoznali się z materiałem zawartym w animacji edukacyjnej „Woda nie tylko w kranie”, „Oszczędzanie wody to za mało”. Zainspirowani zagadnieniami znaczenia wody dla życia człowieka wykonali wspólnie gazetkę, zgłosili pomysł wykonania plakatów i prezentacji informujących o wodnych problemach. Tematyka plakatów i prezentacji: „Woda, jako globalne wyzwanie”, "Zakręcenie wody nie wystarczy”, „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie”. Jednym z głównych celów akcji jest angażowanie innych do działania. Wykonane plakaty i prezentacje zostały przedstawione społeczności szkolnej. Uczniowie kształcący się na kierunku technik analityk wykonali również analizy składu ilościowego i jakościowego wody w naszym szkolnym laboratorium.
Po zdobyciu wiedzy merytorycznej, dnia 27 marca zorganizowaliśmy wycieczkę przedmiotową do Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie. Kierownik ZUW „Wisłok” oprowadził uczestników po obiekcie, którego kluczowym znaczeniem jest zaopatrzenie w wodę pitną i przemysłową przede wszystkim mieszkańców Krosna, a także Rymanowa i Iwonicza.


Uczniowie zapoznali się z:
• Technologią uzdatniania wody opartą na procesach; utleniania dwutlenkiem chloru, koagulacji siarczanem glinu, dezynfekcji promieniami UV,
• Gospodarką osadową,
• Analizą laboratoryjną parametrów fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych pobranych próbek wody pitnej.

opracowanie: Ewa Długosz - Radoń, Wioletta Lenik

EB Dark Mode