Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

turniej wojewodzki cukiernik 2024

Cudowny świat pierników

pierniki2 2022Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykle magiczny i dla wielu osób niezapomniany.


Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić polskie Boże Narodzenie.
Co ciekawe - początkowo pierniczki nie gościły na wigilijnym stole, a w… staropolskiej apteczce.
Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, gałką muszkatołową czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto. Nazwa piernik wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. To ciasto o słodko - pikantnym smaku, o długiej trwałości, zrobione z mąki pszennej lub żytniej, miodu, karmelizowanego cukru, tłuszczu, jajek, środka spulchniającego, mocno przyprawione przyprawami korzennymi. Z rozwałkowanego ciasta o głębokim, brązowym kolorze wykrawane są różnorodne kształty, które kojarzą się ze świętami: bałwanki, renifery, domki, choinki, gwiazdki i Mikołaje...
W wykonanie piernikowych pyszności, jak również w przygotowanie wystawki, dużo serca włożyła klasa II TŻ oraz III K pod opieką pań Elżbiety Matusz, Agaty Paradysz. W dekoracji stołów pomoc okazała również pani Halina Szpiłyk.
Udział w piernikowych wypiekach i możliwość własnoręcznego wykonania pierników, począwszy od wykonania ciasta, poprzez wykrawanie różnych kształtów, pieczenie, dekorowanie, składanie domków, dostarczyła uczniom wiele radości i wprowadziła w atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkową atrakcję stanowiły świątecznie udekorowane stoły z bogatą piernikową aranżacją. To „piernikowe szaleństwo” zdecydowanie wkroczyło w mury naszej szkoły, a woń korzennych przypraw rozbudziła zmysły całej społeczności szkolnej.

Opracowały: E. Matusz i A. Paradysz

EB Dark Mode