Aktualności
Covid-19


fb youtube flickr pinterest

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka 1939 -17 IX - 2022

dzien sybiraka 2022Dla upamiętnienia 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka, uczniowie ZSP Nr2 im. Ks. Stanisława Szpetnara wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych w Bazylice Farnej w Krośnie niosąc Sztandar Szkoły godnie ją reprezentując. Byli to: Jakub Jakubus kl. I F, Marcelina Betlej kl. I F, Klaudia Rząsa kl. I F, Karolina Fiedeń kl. III TF, Kinga Zajdel kl. III TF.


17 września przypada 83. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Sybiraka. 1 IX 1939 r. Niemcy a 17 IX 1939 r. Sowieci dokonały agresji na Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop – Mołotow. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń. Setki tysięcy mieszkańców z zajętych ziem zesłano na Syberię. Tysiące Polaków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Zachowali oni jednak Polskę i polskość w swoich sercach. Tym, którym dane było wrócić – powrócili ale do Polski innej niż ta, którą opuszczali. Według danych szacunkowych 1 mln 350 tys. Polaków a nawet 2 mln zostało wywiezionych ze swoich domów w ramach masowych deportacji.
17 września - w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli się w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.

opracowanie: Małgorzata Mercik