Aktualności
Covid-19


fb youtube flickr pinterest

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

rozpoczecie roku 2022 231 września 2022 roku w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia rozpoczynająca nowy rok szkolny. Uroczystej inauguracji dokonał dyrektor szkoły Pan Bogdan Skotnicki. Przywitał zebranych i życzył wszystkim spokoju i wytrwałości w nowym roku szkolnym. Szczególne słowa powitania skierował do uczniów klas pierwszych, w tym uczniów z Ukrainy, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole.


W tym dniu pamiętamy o kolejnych rocznicach:

42 ROCZNICY POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH - WIELKIEGO ZRYWU NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO „SOLIDARNOŚCI”
83 ROCZNICY AGRESJI NIEMIECKIEJ I SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji dokonanej 17 września. Konsekwencją tej sytuacji stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina. Hitler powiedział:
"Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni. Zniszczenie Polski jest naszym pierwszym zadaniem. Celem musi być nie dotarcie do jakiejś oznaczonej linii, lecz zniszczenie żywej siły. Nawet gdyby wojna miała wybuchnąć na Zachodzie, zniszczenie Polski musi być pierwszym naszym zadaniem. Decyzja musi być natychmiastowa ze względu na porę roku. Podam dla celów propagandowych jakąś przyczynę wybuchu wojny. Mniejsza z tym, czy będzie ona wiarygodna, czy nie. Zwycięzcy nikt nie pyta, czy powiedział prawdę, czy też nie. W sprawach związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem wojny nie decyduje prawo, lecz zwycięstwo. Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni.” - słowa te padły na naradzie dowódców w przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne 1 września 1939 r. o godzinie 4.35 od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił na kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte. I tak rozpoczęła się II wojna światowa. Kilka dni później - 17 września - doszło do sowieckiej agresji na Polskę.
Młodzież naszej szkoły zaprezentowała montaż słowno – muzyczny poświęcony temu wydarzeniu. W programie wzięły udział: Małgorzata Wierdak, Aleksandra Długosz, Oliwia Zajdel, Dagmara Nawrocka, Kinga Zajdel, Karolina Fiedeń. Sztandar szkoły reprezentowali: Jakub Żurawicz, Daria Buczek, Klaudia Cach.

Monika Delikat
Małgorzata Mercik