Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Czy warto wyjechać na staże branżowe do Portugalii?

portugalia nabor 2022Zapraszamy do udziału w Rekrutacji. Pamiętajcie zagraniczne staże są darmowe, bo „Współfinansowane w ramach programu UE Erasmus+”. Naprawdę warto!


Z Firmą Euromob znajdującą się w Pavoa de Varzim ZSP nr 2 w Krośnie współpracuje od wielu lat, dzięki czemu znaczna liczba uczniów zdobyła bardzo cenne doświadczenie zawodowe w renomowanych przedsiębiorstwach branżowych w Portugalii. W ramach realizacji projektu „Zagraniczny staż - szansą rozwoju zawodowego” - Erasmus+ (program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020) grupa 16 uczennic kształcących się w branży fryzjerskiej i analitycznej poszerzała i doskonaliła swoje kwalifikacje zawodowe. Beneficjentki projektu bardzo wysoko oceniły kompetencje zawodowe oraz zaangażowanie w nauczanie zawodu pracodawców wybranych przez firmę Euromob do realizacji projektu. Dzięki temu zdobyły wiedzę na temat specyfiki poszczególnych stanowisk pracy, a oprócz doskonalenia kompetencji zawodowych zawartych w programie staży i praktyk miały okazję nauczyć się nieznanych im wcześniej umiejętności. Po powrocie dzieliły się doświadczeniami z koleżankami i kolegami w szkole w czasie Erasmus Days. Stażystki wymieniały wiele korzyści płynących z udziału w zagranicznych stażach. Uważają, że staże to czas, kiedy zdobywa się doświadczenie zawodowe z rzeczywistych warunkach. Z każdym dniem pracodawca wdraża stażystę do pracy, nakłada na niego bardziej odpowiedzialne i wymagające obowiązki, co pozwala dobrze poznać zasady funkcjonowania firmy. Staż oznacza również nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości i relacji, wejście w branżowe środowisko, a nawet pozyskanie przyjaciół za granicą. Nieocenioną korzyścią jest kształtowanie kompetencji miękkich, takich jak: komunikatywność w obcym języku, samodzielność, możliwość sprawdzenia siebie i umiejętności radzenia sobie w nieznanym otoczeniu, praca w zespole itp. To właśnie na nich zależy najbardziej współczesnym pracodawcom. Uwieńczeniem starań jest zdobycie certyfikatów (zawodowego, językowego i Europass Mobilność), które uznawane są w całej Unii Europejskiej i stanowią przepustkę do europejskiego rynku pracy. Niewątpliwym walorem zagranicznych mobilności są również bogaty program kulturowy i atrakcje turystyczne, które oferują organizatorzy. Stażystki w wolnym czasie zwiedzały Pavoa de Varzim oraz Esposende, w których odbywały staże, poznawały kulturę i obyczaje Portugalii. Firma Eromob zapewniła dodatkowe atrakcje turystyczne, którymi były wycieczki do wspaniałych, historycznych miejsc, takich jak: Braga, Aveiro, Guimaraes, Vila do Conde czy Porto.

Zyski z udziału w zagranicznych stażach są niepoliczalne i wieloaspektowe, dlatego nasza szkoła z powodzeniem realizuje następne projekty, które umożliwiają uczestnikom zdobycie cennego, zagranicznego doświadczenia branżowego. Aktualnie odbywa się nabór na staże branżowe w Portugalii w ramach projektu „Zagraniczny staż = lepsza przyszłość”, który skierowany jest do uczniów kształcących się w branżach gastronomicznej i fryzjerskiej.

EB Dark Mode