Zapal Światło Wolności

swiatlo wolnosci 2021Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie 13 grudnia 2021 r. włączyli się do akcji IPN - Zapal Światło Wolności.

W godzinach rannych przed Tablicą upamiętniającą Ofiary Stanu Wojennego zapalili symboliczny znicz. Natomiast o godz.19.30 w oknie szkolnego budynku zapłonęła świeca. Inicjatywa ta jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.
Stan wojenny wprowadzony został 40 lat temu w nocy z 12 na 13 XII 1981 r. Ogłoszony przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu Solidarności. Internowano wówczas ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych działaczy było inwigilowanych i zastraszanych. Kilkadziesiąt osób straciło życie w tym 9 górników zabitych w wyniku pacyfikacji Kopalni Wujek. Solidarność przeszła do działalności konspiracyjnej. Stan wojenny trwał 586 dni i został oficjalnie zakończony 22 VII 1983.Do jego zakończenia przyczyniło się spotkanie Jana Pawła II z gen. Wojciecha Jaruzelskim w czasie drugiej pielgrzymki papieża do ojczyzny w czerwcu 1983 r. Mimo ,iż stan wojenny został zakończony ,to część represji i ograniczenia, łącznie z zakazem działania Solidarności trwała nadal. Miejscem wielu działań były kościoły. Wstrząsem dla społeczeństwa i kompromitacją dla władzy stała się śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, którego zamordowali funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Opracowała Małgorzata Mercik