Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ''Tropem Wilczym'' – Żeglce 2019

bieg wykleci 2019Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym to jedno z wydarzeń towarzyszących Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które przypada na dzień 1 marca, ustanowiony przez parlament w 2011 roku, jako święto upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

Aby uczcić ich pamięć 3 marca odbyła się VII edycja Biegu Żołnierzy Wyklętych i Marsz Nordic Walking. Po raz trzeci miejscowość Żeglce gościła biegaczy oraz zawodników nordic walking, którzy poprzez zawody sportowe upamiętnili pamięć o Żołnierzach Niezłomnych podziemia antykomunistycznego.
Uczestnicy rywalizowali ze sobą na dwóch dystansach: 1963 m (odwołanie się do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak) oraz 6 km. Na 6 – kilometrową trasę wyruszyli także zwolennicy Nordic Walking.
Na starcie stanęło blisko 160 zawodniczek i zawodników. Przed rozpoczęciem biegu odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Jedliczu, zostało odczytane przesłanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz w podniosłej atmosferze zgromadzeni odśpiewali Hymn Narodowy. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli bieg lub marsz otrzymali pamiątkowy medal.
W biegu na dystansie 6 km reprezentował nas : p. Artur Panaś, natomiast w zawodach Nordic Walking Monika Pernal oraz Dominika Boroń uczennice kl III K/W wraz z wychowawcą 9-10 Hufca Pracy w Krośnie p. Jolantą Ochęduszko oraz p. Krzysztof Gierlasiński.