Rok Szkolny 2014/2015
OFERTA   NA   ROK   2019/2020
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej
Konkurs kelnerski
XVII Wojewódzki Turniej Fryzjerski

Rok Szkolny 2014/2015

„Człowiek, który żyje jak zboże staje się słomą historii” /Thomas Jefferson/

carte blancheCarte blanche - to film o życiu, w którym jest wszystko, co może spotkać człowieka. Jest dramat człowieka, który traci wzrok. Jest miłość i samotność. Jest przyjaźń, choć czasem trudna i bolesna. Jest wdzięczność, zwłaszcza wdzięczność uczniów, którzy w swoim nauczycielu i wychowawcy dostrzegają (NIE)zwykłego człowieka.

„Tytułowe „carte blanche" to „biała kartka", metaforycznie odwołująca się do takiego momentu w życiu, kiedy musimy zaczynać wszystko od początku. Nagle spotyka nas coś, co wywraca nasze życie do góry nogami – jak bohatera filmu, który dowiaduje się o swojej chorobie i o tym, że może jedynie odliczać dni do momentu, gdy przestanie widzieć. W tej sytuacji może on poddać się albo spróbować na nowo „napisać" swoje życie" – tak tłumaczył tytuł swojego filmu Jacek Lusiński, reżyser i autor scenariusza.

Pierwowzorem bohatera filmu jest Maciej Białek, historyk w jednym z lubelskich liceów. Ten charyzmatyczny nauczyciel, potrafił zapracować sobie na szacunek uczniów. Jego lekcje przypominały akademickie wykłady. W czasie, gdy ukrywał fakt, że nie widzi, w prowadzeniu dokumentacji oraz na wycieczkach szkolnych pomagały wtajemniczone w całą historię nauczycielki. Z kolei kolega czytał w domu klasówki i prace domowe uczniów. Rozkład pomieszczeń w szkole, w której uczył, znał na pamięć - poruszał się po niej bez białej laski.

Film nie kończy się klasycznym happy endem. Kacper wchodzi w przestrzeń, w której inni nic nie widzą. To realna przestrzeń ulicy, na której doszło do awarii... ten film to lekcja życia, albo lekcja dystansu do siebie i życia.

23 kwietnia 2015 r. 50 uczniów z naszej szkoły, zaangażowanych w działalność charytatywną, dzięki wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krosna, miało możliwość obejrzeć ten film w obecności Pana Macieja Białka, a po projekcji spotkać się i porozmawiać z bohaterem.
Spotkanie poprowadził Pan Jarosław Grześków. Panu Maciejowi, za lekcję życia w imieniu wszystkich młodych, poruszonych jego historią podziękowała Naczelnik Wydziału Edukacji Pani Grażyna Gregorczyk. „Carte blanche" przedstawia historię zwykłego człowieka, a my mamy przyjemność poznać człowieka, który stał się symbolem walki z przeciwnościami losu, swoim życiem udowadnia, że ... warto mieć marzenia.

opracowanie: Łukasz Muszyński,

Grażyna Litwin (opiekun Szkolnego Klubu Wolontariatu)

 

BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA 2019/20

branzowa2019

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

Gościmy

Odwiedza nas 366 gości oraz 0 użytkowników.