Rok Szkolny 2011/2012
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

Rok Szkolny 2011/2012

,,Tradycyjne Produkty Nowoczesna Kuchnia Polska”

Tak nazywają się warsztaty gastronomiczne, w których wzięły udział uczennice klasy II TG Dominika Gazda i Agnieszka Szyszlak oczywiście pod fachową opieką pani Haliny Szpiłyk – nauczyciela przedmiotów gastronomicznych. A wszystko zaczęło się od kulinarnych zainteresowań uczennic i zgłoszenia ich udziału w projekcie ,,Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta” organizowanym przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w Rzeszowie.

 


Następnie pana Piotra Płatka - nauczyciela języka polskiego poproszono o współpracę i pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu lekcji na temat produktów tradycyjnych i regionalnych. Z pozoru wydaje się, że w takich dziedzinach wiedzy jak język polski i kulinaria trudno jest znaleźć elementy wspólne. Jednak współpraca nauczycieli i uczniów zaowocowała projektem lekcji języka polskiego, której celem było uświadomienie uczniom, że wymienione dziedziny wiedzy zazębiają i przenikają się wzajemnie. Przygotowana lekcja odbyła się w klasie IITG, a jej atrakcyjność znacznie podniósł pokaz multimedialny. Bardzo obszerne materiały związane z tematem lekcji zostały przekazane do pracowni gastronomicznej jako pomoce dydaktyczne i będzie je można wykorzystać także na lekcjach technologii gastronomicznej w innych klasach. Na tym zakończył się pierwszy etap realizacji projektu.

W dniach 23 - 24 października 2012 roku uczniowie wraz z opiekunem wyjechali do Rzeszowa, aby wziąć udział w drugim etapie realizacji projektu, czyli Warsztatach Kulinarnych, które odbywały sie w malowniczym Dworze Ostoya w Jasionce koło Rzeszowa. W pierwszym dniu, po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji o ,,PRODUKTACH REGIONALNYCH I TRADYCYJNYCH” przygotowanej przez organizatorów warsztatów, uczestnicy mieli za zadanie, z wyłożonych na odpowiednich stanowiskach  surowców, wykonać pasty z twarogu o smaku słonym i słodkim. Zabawy było co nie miara, bo na koniec ktoś dowcipny posypał wszystko koperkiem. Ale to nie przeszkodziło w miłym towarzystwie zjeść śniadania. W warsztatach wzięło udział dziewięć grup z województwa podkarpackiego i  jedna z małopolskiego. Po przerwie obiadowej zadaniem uczestników było wykonanie wylosowanego zestawu ( receptury przygotowali Pan Eugeniusz Mientkiewicz - podróżnik, znawca kuchni regionalnych i tradycyjnych, oraz szef kuchni Pan Adam Żemojtel)


Reprezentanci naszej szkoły wylosowali wykonanie  HRECZANYKI  Z  BURACZKOWO - OGÓRKOWYM  RATATOUILLE  I  AROMATYCZNĄ  ŚMIETANKĄ. Danie udało się przygotować doskonale, a przepis będzie dostępny w  kąciku kulinarnym na szkolnej stronie internetowej. Podczas pracy Panowie służyli radą i podpowiadali różne sztuczki kulinarne, z  którymi na co dzień nie mamy okazji się spotkać. W drugim dniu uczestnicy sami opracowywali receptury dowolnych  potraw i wykonali je z surowców,  które były zostały wcześniej przygotowane przez organizatorów. Agnieszka i Dominika podjęły się wykonania  JABŁEK  PIECZONYCH  Z  MASĄ  SEROWĄ  W  SOSIE  KARMELOWO – ZIOŁOWO - MIODOWYM.  Wszystko doskonale się udało, a jeszcze bardziej smakowało degustującym. Była to bardzo sympatyczna lekcja technologii i nie tylko, ponieważ umożliwiła uczestnikom poznanie nowych kolegów i koleżanek oraz autorytetów w dziedzinie kuchni regionalnej. Po otrzymaniu certyfikatów uczestnicy wrócili do domu i pełni zapału przez trzy tygodnie będą przygotowywać się do udziału w trzecim etapie projektu.

Dziennik elektroniczny

idziennik logo

W przypadku braku możliwości zalogowanie się na indywidualne konto iDziennika, proszę zapoznać się z tymi informacjami.

Projekty EFS

Odwiedza nas 192 gości oraz 0 użytkowników.