Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Zajęcia laboratoryjne na PWSZ w Krośnie

pwsz laboratoium 2016W dniu 23 marca 2016 r. uczniowie z klasy II i III technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych odbywających się w pracowniach PWSZ w Krośnie.

Warsztaty praktyczne pt. „Zastosowanie smaku, zapachu, dotyku i węchu w ocenie towaroznawczej produktów” prowadziła pani dr inż. Jolanta Baran. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość w sposób doświadczalny sprawdzić wrażliwość własnych zmysłów smakowych, zapachowych i dotykowych. Poznali teorię percepcji zapachu oraz klasyfikację zapachów perfum. Dowiedzieli się także, co to są feromony, co oznacza powiedzenie „czerwona płachta na byka” oraz jakie są podstawowe rodzaje smaków.
Kolejne warsztaty na temat „Odkrywamy tajemnice ziarna” odbyły się w Laboratorium Oceny Jakości Produktów Pochodzenia Roślinnego. Uczniowie, kształcący się w zawodzie technik żywienia, aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, wykonując oznaczenie liczby opadania mąki, określając jej przydatność do wypieku, ilość i jakość glutenu, szklistość i mączystość ziarna zbóż. Rozpoznawali ziarna różnych gatunków zbóż, kasz oraz uzyskiwanych z nich produktów. Powtórzyli wiadomości dotyczące typów mąk i ich zastosowań kulinarnych, właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Ponadto pozyskali informacje dotyczące glutenu, który wpływa na wartość odżywczą pieczywa. Wiedza na temat glutenu jest bardzo istotna dla uczniów - ekspertów żywienia, gdyż w przyszłości niejednokrotnie będą musieli wskazywać produkty, konsumentom stosujących dietę bezglutenową. Wykonując ćwiczenia pod nadzorem prowadzącej zajęcia pani mgr inż. Bernadetty Bienia, uczniowie wykazali się dużą sprawnością i precyzyjnością w zastosowaniu przyrządów pomiarowych takich jak: waga laboratoryjna, urządzenie do oznaczania wskaźnika sedymentacji, farinotom do określania szklistości pszenicy.
Zajęcia przebiegły w przyjaznej, naukowej atmosferze. Były inspiracją dla uczniów, którzy wkrótce będą musieli dokonać wyboru dotyczącego dalszej drogi kształcenia zawodowego.
Warsztaty we współpracy z kadrą naukową PWSZ w Krośnie zorganizowała nauczycielka biologii, pani Wioletta Lenik.

EB Dark Mode