Zmiany w piramidzie żywienia

piramida zywieniowa 2016Podczas I Narodowego Kongresu Żywieniowego 20 stycznia 2016 r. w Warszawie została opublikowana nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, która znacząco różni się od swojej poprzedniczki z 2009 r.

Zmiany te są wyrazem postępu w naukach medycznych, uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych, a także rekomendacje uznanych światowych ośrodków eksperckich.
Aktualna piramida jest m.in. odpowiedzią na zalecenia WHO, a jej myśl przewodnią można ująć tak: mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika. Największą zmianą w nowej piramidzie, względem poprzedniej wersji z 2009 r., jest „awans" warzyw i owoców na najważniejsze, pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia.
Kolejną ważną zmianą jest umieszczenie w piramidzie ziół, które nie tylko służą jako przyprawy roślinne poprawiające smak potraw, ale także dostarczają wielu prozdrowotnych składników. Nowa piramida od swojej poprzedniczki różni się jeszcze wieloma innymi szczegółami, w tym m.in. uwzględnieniem w niej orzechów czy też zmienioną nazwą, do której na stałe została dodana aktywność fizyczna.

Więcej informacji na temat zasad zdrowego żywienia, można znaleźć na prowadzonych przez IŻŻ stronach internetowych:
www.izz.waw.pl oraz www.zachowajrownowage.pl