Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

bieg wilczym tropem 2016W dniu 28 lutego 2016 r. odbyła się IV edycja ogólnopolskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym". Jest to jedyna impreza biegowa o takim zasięgu i rozmachu. Tego dnia odbywają się biegi w 160 miastach w Polsce i za granicą, w których bierze udział około 40 tys. biegaczy.

Ideą imprezy jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego (działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP), którzy nie zgadzając się na pojałtański ład, z bronią w ręku walczyli o wolną i niepodległą Polskę z sowieckim okupantem oraz popularyzacja wiedzy i historii dotyczącej tych czasów.

W Rymanowie Zdroju, gdzie wzięła udział reprezentacja ZSP Nr 2 w Krośnie rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach: 5 km i 1963 m.(Dystans nawiązuje do daty śmierci ostatniego partyzanta podziemia antykomunistycznego, Józefa Franczaka ps. Lalek, który zginął 21 października 1963 r. z rąk SB).
W Biegu honorowym na 1963 m. pobiegli: Michał Czekański (I TŻ) – I miejsce (kat. M), Łukasz Delikat (I TF), Patrycja Kobak (III C), Żaneta Marszałek (II C/K), Wiktoria Tocka (I F/W) oraz p. Krzysztof Gierlasiński - opiekun drużyny. W biegu głównym na 5 km udział wziął drugi z opiekunów p. Artur Panaś.
Impreza była bardzo udana. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, gadżety i koszulki z wizerunkami żołnierzy wyklętych a także miskę dobrej wojskowej grochówki. Myślę, że wyjazd ten skłoni wszystkich do głębszej zadumy, a także zachęci do podnoszenia kondycji fizycznej.