Technik technologii szkła - nowy kierunek w naszej szkole!

technik technologii szklaUczniowie ZSP Nr 2 w Krośnie mieli możliwość poznać arkana trudnej i wymagającej sztuki wytwarzania wyrobów szklanych w rzeczywistych warunkach.

W dniu 19 stycznia 2016 r. młodzież naszej szkoły wraz z panem Grzegorzem Jamrogą i panem Pawłem Cisoniem skorzystała z gościnności partnera szkoły, czyli Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, aby poznać na czym polega technika wytwarzania szkła sposobem ręcznym. Na miejscu uczestnicy pod czujnym okiem fachowców uczyli się obsługi nowoczesnych maszyn oraz wykańczania i zdobienia wyrobów różnymi technikami.
Poznając specyfikę zawodu - technik technologii szkła, uczniowie mogli wykazać się kreatywnością i nowoczesnym podejściem do szkła jako materiału na miarę wyrobów artystycznych oraz stworzyć witraż według własnego pomysłu. Młodzieży bardzo podobało się spotkanie z pracownikami Centrum Dziedzictwa Szkła i w czasie pracy chętnie stosowali się do ich wskazówek i rad. Okazało się, że ten głęboko zakorzeniony w tradycji krośnieńskiej zawód może zainteresować także młodych ludzi.
Od wielu lat żadna okoliczna szkoła nie podjęła się kształcenia adeptów tej trudnej sztuki. W związku z zapotrzebowaniem rynku pracy, dzięki wspólnym staraniom Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, pracodawców i dyrektora ZSP Nr 2 w Krośnie Ewy Starowiejskiej, narodził się pomysł reaktywowania kształcenia w zawodach związanych z produkcją szkła zarówno na poziomie technikum jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie, którzy postanowią zdobyć ten fach, będą odbywać praktykę w Centrum Dziedzictwa Szkła, a wiadomości teoretyczne zgłębiać w ZSP Nr 2 w Krośnie. Kierunek – technik technologii szkła jest nowością w szkole i propozycją dla absolwentów gimnazjów na rok szkolny 2016/2017.

>>> filmik z wizyty w CDS

>>> technik technologii szkła w TV Obiektyw