DOSTĘPNOŚĆ

DOSTĘPNOŚĆ

Wycieczka przedmiotowa

skansen 2015W dniu 24 listopada 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce.

Celem wycieczki było poszerzenie wiadomości dotyczących pochodzenia, składu chemicznego i zastosowania ropy naftowej. Uczniowie skorzystali z bardzo bogatej oferty edukacyjnej, uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Co to jest ropa naftowa?", obejrzeli film „Historia poszukiwań ropy naftowej", na trasie zwiedzania mogli podziwiać m.in. kopankę „Franek" (która, pomimo upływu 155 lat jest nadal czynna i wypełnia się ropą naftową), kopankę Janina, warsztat mechaniczny, drewnianą kuźnię kopalnianą, obelisk. Największą atrakcją dla uczniów był Dom Ignacego Łukasiewicza, w którym znajduje się ekspozycja apteczna, gdyż wynalazca lampy naftowej, był farmaceutą, pracował w aptekach we Lwowie, Rzeszowie, Jaśle, Gorlicach. W budynku prezentowane były także słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty i założenia kopalni ropy naftowej w Bóbrce. Uczestnicy wycieczki z zachwytem podziwiali zgromadzoną kolekcję lamp naftowych. Prowadzący zajęcia w bardzo ciekawy sposób przybliżył sylwetkę wybitnego człowieka, I. Łukasiewicza, którego działalność jest bezpośrednio związana z okolicami Krosna. Uczestnictwo w wycieczce przedmiotowej z chemii wzbogaciło wiedzę uczniów w fachowe słownictwo związane z eksploatacją ropy naftowej. Poznali znaczenie określeń: kiwon, kierat, kanadyjka, destylacja, olej skalny.
Wycieczkę zorganizowała p. E. Długosz-Radoń, natomiast w opiece nad uczniami pomagała p. W. Lenik.