Spotkanie z Franciszkaninem

spotkanieDnia 28 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie odbyło się spotkanie z proboszczem O. Krzysztofem Janasem z Parafii  Franciszkanów w Krośnie.

W ramach lekcji religii młodzież OHP miała wyjątkową okazję wysłuchania opowieści o polskich męczennikach z Peru, których beatyfikacja jest przygotowywana na 5 grudnia br.
Ojciec Krzysztof przybliżył słuchaczom wiedzę na temat trudnej pracy misyjnej a zarazem jak ważne jest jej znaczenie w szerzeniu wiary w dalekich krajach. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć świetnie przygotowany pokaz slajdów z peruwiańskich wiosek, w których pracowali polscy misjonarze.
Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek pomagali ubogim, troszczyli się o ich byt. Obydwoje poprzez życie, działania, jakie podejmowali, włączali się w program tamtejszego Kościoła sformułowany w kontekście sytuacji ludzi ubogich. Z tego powodu zostali zdefiniowani przez senderystów jako wrogowie rewolucji marksistowskiej, osłabiający w ludziach zapał rewolucyjny. - Nasi bracia, Z tego powodu okazali się groźni dla senderystów i dlatego też zginęli. Na „drodze miłości", którą podjęli naśladując Chrystusa, spotykali się nie tylko z wdzięcznością. Ich pokorna posługa rodziła także obawę i gniew „siewców nienawiści", którzy chcieli zmieniać świat na drodze rewolucji i terroru. Przywódcy komunistycznej Sendero Luminoso, postanowili wydać wyrok śmierci na polskich misjonarzy. Za bardzo przeszkadzali rewolucjonistom, gasząc ducha nienawiści i odwetu przez budowanie chrześcijańskiej wspólnoty. Młodzi franciszkanie stanęli wobec wielkiego wyzwania: dać świadectwo Chrystusowi za cenę przelanej krwi.
Proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1996 r. w andyjskim miasteczku Pariacoto w Peru, gdzie pracowali na misji, a od 2002 r. toczyło się postępowanie kanoniczne w Watykanie. Razem z Polakami na ołtarze zostanie wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, zabity kilkanaście dni później przez Świetlisty Szlak w tej samej diecezji. Będą to pierwsi męczennicy w historii Peru. Beatyfikacja polskich franciszkanów oraz włoskiego księdza nastąpi 5 grudnia br. Uroczystość odbędzie się w Chimbote w Peru.
Spotkanie z Franciszkaninem było ciekawe i pouczające dla uczestników. Młodzież bardziej zrozumiała potrzebę niesienia pomocy misjonarzom poprzez modlitwę oraz udział w akcjach charytatywnych.

Zdj. 1 – Uczestnicy podczas spotkania (od lewej katecheta ZSP Nr 2 Piotr Szuryn, proboszcz Parafii o. Franciszkanów Krzysztof Janas, z-ca komendanta 9-10 HP Adam Buczyński)
Zdj. 2 żródło:http://www.sanktuariumswantoniego.pl/aktualnosci/nowi-meczennicy-franciszkanscy – Twarze polskich męczenników z Peru.