Rok Szkolny 2011/2012

Rok Szkolny 2011/2012

Młodociani pracownicy w świetle przepisów prawa pracy - prelekcja dla uczniów klas IW, IK/S oraz IF

W dniu 17.05.2012r. uczniowie klas I W, I K/S oraz I F wysłuchali prelekcji na temat ochrony pracy młodocianych pracowników. Prezentacji zagadnień związanych z przepisami prawa pracy dokonał pan Radosław Gonet - inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, zaproszony przez kadrę wychowawczą ŚHP.

Prelegent w przystępny i zrozumiały dla młodzieży sposób omówił najważniejsze przepisy i regulacje prawne związane z zatrudnieniem uczniów i praktyczną nauką zawodu w zakładach rzemieślniczych. Omówił prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę, jak również kwestie dotyczące czasu pracy oraz wymiaru urlopu wypoczynkowego. Ponadto szeroko omówione zostały problemy związane z wypadkami przy pracy, w szczególności zaś sytuacje bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika, procedury i świadczenia powypadkowe.

Po wysłuchaniu wykładu popartego prezentacją multimedialną, młodzież miała okazję, aby zadać pytania ekspertowi i uzyskać wyczerpujące odpowiedzi.