Rok Szkolny 2011/2012

Rok Szkolny 2011/2012

Wizyta w Muzeum Rzemiosła

W dniu 08.12.br. uczniowie klasy I W z wychowawcą panem Pawłem Cisoniem oraz wychowawczyniami ŚHP panią Magdaleną Czelną i panią Moniką Górską udali się do Muzeum Rzemiosła na wystawę tematyczną „Czystość i brud. Historia higieny”. Wystawa jest próbą ukazania historii zabiegów higienicznych na przestrzeni wieków, od czasów najdawniejszych po pierwszą połowę ubiegłego stulecia. Podczas lekcji muzealnej młodzież zdobyła wiele ciekawych informacji związanych z tą dziedziną życia ludzkiego, którą pomijają podręczniki historii. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dziejach higienicznych poczynań człowieka. Podczas niezwykle interesującego wykładu  przewodnika muzeum i zarazem organizatorki wystawy, pani Bożeny Paradysz, uczniowie mieli okazję poznać dzieje między innymi takich przedmiotów, jak nocnik, toaleta, szczoteczka do zębów czy wanna. Mogli również dowiedzieć się więcej o słynnym kołtunie, pierwszych kosmetykach bądź chorobach będących skutkiem notorycznego niemycia się. Największe zdziwienie wzbudziły higieniczne zwyczaje epoki średniowiecza, kiedy to mycie uchodziło za coś wręcz niestosowanego, a kto chciał zostać świętym umartwiał się, żyjąc w brudzie, smrodzie i ubóstwie. Zwiedzającym trudno też było uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu tylko nieliczne domy wyposażone były w łazienkę, bieżącą wodę czy wannę. Uczniowie jednogłośnie uznali obejrzaną wystawę za ciekawą i niecodzienną lekcję historii.

Bilety na wystawę zostały zakupione ze środków finansowych Środowiskowego Hufca Pracy w Krośnie.