Dynia – królowa jesiennych warzyw

dynia 2021W ramach pokazu pt. Jesień w kuchni i na stole”, uczniowie klasy II K w dn. 25.10.2021 r. na zajęciach pracowni gastronomicznej wykonali następujące potrawy z tego cennego warzywa:

1. Zupę z dyni.
2. Muffiny dyniowe.
3. Zapiekankę makaronową z dynią.
4. Pizzę z dynią.
5. Ciasto dyniowe.
6. Racuszki z dyni ze śmietaną.
7. Zapiekankę ziemniaczaną z dynią.

Dynia to zdecydowanie prawdziwa królowa jesiennych warzyw. Nie tylko dobrze smakuje na słodko i słono, ale jest także źródłem wielu witamin i pierwiastków. Wyżej wymienione warzywo miewa różne odmiany kolorystyczne. Im barwa intensywniej pomarańczowa, tym zawiera więcej beta- karotenu – karotenoidu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Ma on ogromne znaczenie w prewencji chorób nowotworowych, wpływa na regulację ciśnienia tętniczego krwi i na obniżenie frakcji cholesterolu LDL. Dzięki zawartości witaminy A, ma także pozytywny wpływ na wzrok.