Z wizytą u pana Baczyńskiego

baczynski 2021W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin wybitnego człowieka – Polaka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Sejm ustanowił go jednym z Patronów roku 2021.

Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z Kolumbów, pokolenia młodych, wybitnie zdolnych pisarzy i artystów, których życie przypadło nieszczęśliwie na czas drugiej wojny światowej. Poeta zginął młodo w czasie walk Powstania Warszawskiego, w którym brał udział. Choć zmarł w wieku zalewie 23 lat, pozostawił po sobie niemały dorobek poetycki.

W dniu 19 października uczniowie klasy IIIF/K wraz z opiekunami panią Moniką Delikat i panią Sylwią Pękalską zwiedzili w Krośnieńskiej Bibliotece Pedagogicznej wystawę poświęconą życiu i twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Postać legendarnego artysty pokolenia Kolumbów została przybliżona w fabularyzowanym dokumencie w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, który ukazał okupacyjne losy poety w relacji świadków wydarzeń sprzed lat oraz wypowiedziach młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością.
Zwieńczeniem pobytu w gościnnej bibliotece była piękna recytacja wierszy K. K. Baczyńskiego wykonana przez uczennice Emanuelę Bujarę i Emilię Zygmunt.
W ten sposób uczciliśmy pamięć znamienitego poety.