Światowy Dzień Wegetarianizmu

wegetarianizm 2021W dniu 05.10.2021 r. na lekcji technologii w klasie III k/f omawialiśmy wegetarianizm. Na początku prowadząca lekcje pani Alicja Kus zapoznała nas z prezentacją na temat: ”Wegetarianizmu i jego rodzajów”.

Dowiedzieliśmy się, że:

1. Wegetarianizm to nie tylko dieta i sposób odżywiania - w równej mierze jest to styl życia.
2. Wegetarianizm - Słowo to pochodzi z łaciny od „vegetare” (rosnąć, kwitnąć) lub „vegetus” (świeży, pełen życia, zdrowy).
Wegetarianie z zasady obok artykułów spożywczych pochodzenia roślinnego, spożywają tylko takie produkty, które pochodzą od żyjących zwierząt np. mleko, jaja i miód. Stanowczo unikają mięsa, ryb oraz wszystkich produktów odzwierzęcych jak np. żelatyna czy smalec.
3. Jakie są odmiany wegetarianizmu?

Wśród diet, które bazują na eliminacji produktów pochodzenia zwierzęcego powstało wiele wariantów i odmian. Najpopularniejsze wśród diet około wegetariańskich to:
• lakto-owo-wegetarinizm - lakto-owo-wegetarianie, oprócz produktów pochodzenia roślinnego, spożywają mleko i jaja („ovo” - jajko, „lakto”- mleko)
• lakto-wegetarianizm - lakto-wegetarianie, prócz mięsa i ryb, wystrzegają się także jaj
• owo-wegetarianizm - Ovo-wegetarianie spożywają jaja, ale rezygnują z mleka i nabiału
• semiwegetarianizm – wykluczenie mięsa ssaków, dopuszczanie drobiu, ryb, owoców morza, jaj i nabiału
• pollowegetarianizm – dopuszcza drób, wyklucza mięso ssaków oraz ryb i owoców morza
• pescowegetarianizm – dopuszcza ryby, wyklucza mięso i drób
• weganizm - określany jako rygorystyczny wegetarianizm; Weganie/Veganie unikają wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, nie tylko produktów spożywczych, ale również do przedmiotów codziennego użytku, jak kosmetyki, produkty ze skóry, wełny czy jedwabiu.

Na podsumowanie naszych zajęć korzystając z zasobów internetu wyszukiwaliśmy ciekawe potrawy, które mogą spożywać osoby z tym stylem żywienia. Najciekawsze przepisy to:

1. Omlet z warzywami sporządzony bez jajek na bazie mąki sojowej.
2. Bakłażan zapiekany z sosem pomidorowym i parmezanem
3. Wegetariańskie chilli z tofu
4. Cheeseburger z fasolą i warzywami.