Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę w dniach od 27.09 do 28.09 2021 r.

pielgrzymka 2021Wrzesień to czas pielgrzymowania maturzystów do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Wierni tej tradycji, maturzyści z naszej szkoły również w dniach od 27.09 do 28.09.2021 r. wędrowali na Jasną Górę w ramach duchowego przygotowania do egzaminów maturalnych i wyboru dalszej drogi życiowej.

Każdy miał szansę skorzystać ze skarbca łask, które w tym szczególnym miejscu na Jasnej Górze, płyną obfitym strumieniem.
We wczesnych godzinach rannych w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyliśmy we Mszy Św., a następnie odprawiliśmy drogę krzyżową na Wałach Jasnogórskich.
W dalszej kolejności zapoznaliśmy się z historią Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz powstałego ponad pięć wieków całego kompleksu klasztornego oo. Paulinów. W murach fortecznych zgromadzono ogromną ilość ważnych dla wiary i kultury narodu budowli i pamiątek: Kaplica Cudownego Obrazu, Bazylika pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia NMP, Krużganki, Wieczernik, Muzeum 600-lecia, Skarbiec, Sala Rycerska, Kaplica Pamięci Narodu i wiele innych. Są one świadectwem epok i ludzi, stanowią ważną cząstkę orędzia kulturalnego Sanktuarium Jasnogórskiego. Obejrzeliśmy również film „Cuda Jasnogórskie”, który jest świadectwem niezliczonych łask i cudów otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz nawiedziliśmy grób św. Faustyny Kowalskiej, gdzie znajduje się obraz Jezu Ufam Tobie autorstwa prof. Adolfa Hyły z 1944 r. Natomiast w Wilnie znajduje się oryginalny obraz Jezu Ufam Tobie namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego w 1934 r. wg wskazówek siostry Faustyny Kowalskiej. Udaliśmy się również do Centrum Jana Pawła II „Nie Lękajcie się.” Jest to ośrodek poświęcony życiu i twórczości papieża Jana Pawła II. Pełni funkcję wotum dziękczynnego narodu polskiego za pontyfikat Karola Wojtyły. Nazwa nawiązuje do pamiętnych słów Ojca Świętego wypowiedzianych w 1978 r podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. 12VI 2011 r Centrum otrzymało relikwię I stopnia św. Jana Pawła II – ampułka z krwią oraz sutannę, która była świadkiem zamachu 13 V 1981 r. na papieża na Placu Św. Piotra oraz płytę nagrobną z pierwszego miejsca pochówku Jana Pawła II tj. w Grotach Watykańskich.