Światowy Dzień Sybiraka

sds 202117 września obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka upamiętniający tragiczne losy Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego, po wybuchu II wojny światowej.

Wielu z deportowanych pozostało na tych ziemiach na zawsze ponosząc najwyższą ofiarę. 17 września, to jednocześnie 82. rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Z tej okazji 19 września w Krośnie odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia. W uroczystości wzięli udział uczniowie ZSP nr 2 w Krośnie wraz z Panem Dyrektorem Bogdanem Skotnickim aby wspólnie z pozostałymi uczestnikami oddać hołd i wyrazić pamięć wobec Sybiraków.

Obchody Dnia Sybiraka rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Kolegiackiej „Fara” w Krośnie, następnie uczestnicy złożyli wiązanki pod tablicą poświęconą pamięci Ofiar sowieckiego terroru. Oprawę obchodów uświetniły poczty sztandarowe. W składzie pocztu reprezentującego ZSP NR 2 w Krośnie znalazły się uczennice: Klaudia Konarska, Ewelina Kocur i Małgorzata Wierdak.