Aktualności
Covid-19
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

„Obyś żył w ciekawych czasach”

Drodzy Uczniowie,

w życiu zdarzają się różne rzeczy, czasem są dla nas szczęśliwe a czasem nie, ale wszystkie niosą ze sobą zmianę, a zmiana jest motorem napędowym rozwoju...

Każdy z nas dąży do tego aby żyć w tzw. strefie komfortu, czyli bezpiecznie, cieplutko i miło. Dla jednych jest to miejsce w domu, obok ukochanej osoby, a dla innych wnętrze namiotu u stóp Mount Everestu, bo każdy z nas ma inną osobowość i inne pragnienia. Nikt jednak nie przepada za ograniczeniami, chorobami i lękiem, jaki ze sobą niosą.

Chińskie przysłowie (nomen omen) - a właściwie klątwa - mówi: „obyś żył w ciekawych czasach” i w takich przyszło nam żyć.

Świat, który się tworzył, z coraz stabilniejszym rynkiem pracy, lepszymi możliwościami i wyższymi pensjami zatrzymał się, a w niektórych przypadkach i dla niektórych osób wręcz się wykoleił i choć chińska klątwa działa, my Polacy mamy, swoje antidotum, które w wierszu pt. „Kiedy mówisz” wyraził ksiądz Jan Twardowski

„Nie płacz w liście
nie pisz że los ciebie kopnął
nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia
kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno
odetchnij popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia....”

Ten rok szkolny ze względu na epidemię koronawirusa był całkiem inny. Niektórzy mówią lepszy, niektórzy, że gorszy, a ja myślę - po prostu inny...

Pokazał nam te wartości, na które we „wcześniejszym życiu” nie zwracaliśmy uwagi...

Jak ważne jest życie i zdrowie, więzi rodzinne i społeczne, możliwość swobodnego, nieograniczonego nakazami i zakazami spędzania wolnego czasu...

Wszystko w życiu zdarza się po coś i jest kolejną lekcją do odrobienia... Jak ją odrobimy, czego się nauczymy, jakie umiejętności wyniesiemy i jakie wartości w życiu będą nam towarzyszyć zależy tylko od nas.

Za chwilę skończy się dla Was ten wyjątkowy rok szkolny, dla jednych z sukcesem, dla innych z informacją, że coś jeszcze muszą nadrobić, poprawić, bardziej się postarać, ale dla wszystkich powinien zakończyć się z wiarą, wiarą w to, że póki życie trwa wszystko jest możliwe bez względu na sytuację...

Spokojnych, słonecznych i radosnych wakacji życzy wszystkim pedagog ZSP NR 2 w Krośnie

Urszula Pająk