Aktualności
Covid-19
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

„Nie dajmy się zwariować”

Życie i zdrowie człowieka jest wartością najwyższą. W zawirowaniach codzienności, w powszedniości sprzed epidemii często zapominaliśmy o tym lub nie zwracaliśmy na to uwagi.


Dzisiaj - kiedy tysiące ludzi na całym świecie choruje i umiera - a my musimy dostosować się do rządowych obostrzeń życia codziennego, coraz częściej nad tym myślimy.
To sytuacja trudna na wielu płaszczyznach.
Człowiek to istota społeczna, potrzebuje uwagi i akceptacji grupy, drugiego człowieka. Potrzebuje miłości, bliskości, zainteresowania, poznawania nowych osób, współuczestnictwa i współdziałania w pracy i zabawie. Niepewność i lęk przed zarażeniem się koronawirusem i wymuszona izolacja wzbudzają w nas różne uczucia, od złości, buntu, strachu, a niekiedy także agresji po zniechęcenie, apatię, a czasami nawet stany depresyjne.
Pogłębiający się każdego dnia chaos informacji dotyczący niepewności jutra nie tylko w sferze zdrowotnej czy społecznej, ale także ekonomiczno – bytowej nie ułatwia nam życia i panowania nad nieprzyjemnymi emocjami, ale powinniśmy w tym trudnym czasie pamiętać, że dopóki nasze życie trwa wszystko jest przed nami i trzeba się cieszyć ze wszystkich dobrych chwil, które podsyła nam los.
Nie zapominajmy o tym, że chociaż świat się zmienił, to czas się nie zatrzymał, i że jeśli odpuścimy, apatycznie usiądziemy z pilotem od telewizora w ręce oglądając wszystko i nic, bo robimy to z nudy, dla zabicia czasu, a nie z ciekawości, to ten czas będzie dla nas stracony i nigdy go już nie odzyskamy.
Jeśli nasze poczucie lęku jest zbyt duże by zrobić coś dla innych, to zróbmy coś dla siebie. Zdobądźmy nowe, przydatne umiejętności. Poeksperymentujmy w kuchni, w ogródku, nauczmy się rysować, grać czy szyć. W sieci jest tyle pomysłów, jak z różnych rzeczy, które mamy w domu, a często wyrzucamy, wyczarować atrakcyjne ozdoby dla domu, tarasu, balkonu czy ogrodu.
Ktoś może zapytać: po co? I tak nikt mnie nie odwiedza, bo wszyscy się boją. To prawda, ale kiedyś życie wróci na właściwe tory, a dzisiaj przy technologii, którą już posiadamy możemy przecież podzielić się swoimi osiągnięciami na forach społecznościowych i być może kogoś czymś zainspirować.
Może ktoś dzięki tobie wstanie z łóżka i upiecze sobie albo najbliższym wspaniały placek, bo ten z Twojego opisu, filmiku czy zdjęcia wydał mu się tak apetyczny, że nie będzie mógł się powstrzymać.
Nie zapominajmy o tym, że smutek jest „zaraźliwy”, ale radość także.
Starajmy się żyć radośnie tu i teraz, na przekór wszystkiemu, bo życie na nas nie poczeka.
Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i innych.
Zachowujmy zalecony dystans społeczny, nie spotykajmy się w dużych grupach, nośmy maseczki, pierzmy je i dezynfekujmy lub zmieniajmy na nowe, jeśli są jednorazowe, a tam, gdzie jest to potrzebne zakładajmy rękawiczki. Myjmy i dezynfekujmy ręce jak często się da i starajmy się nie dotykać twarzy przebywając w miejscach publicznych.
Zadbajmy o zdrowe, bogate w witaminy i mikroelementy jedzenie, aktywność fizyczną i wypoczynek na świeżym powietrzu.
Bierzmy przepisane na nasze dolegliwości leki, ale nie nadużywajmy tych dostępnych bez recepty. Nie wspomagajmy się alkoholem ani innymi substancjami, które wypaczają rzeczywistość, bo koronawirus i tak już naszą rzeczywistość wypaczył. Nie zapominajmy także, że jest wiele miejsc, w których możemy uzyskać profesjonalną pomoc psychologiczno – pedagogiczną, wystarczy tylko zadzwonić czy napisać a specjaliści sami się do nas odezwą.
I cieszmy się, cieszmy się tym, co mamy bez spoglądania przez przysłowiowy płot na sąsiada, który według nas ma więcej i lepiej.
Cieszmy się, bo radość to najlepsze lekarstwo na odporność zarówno psychiczną jak i fizyczną.

Urszula Pająk