Zejdźmy się jak na wigilię…

wigilia 1fk 2019W tym pędzącym życiu warto się wyciszyć, nieco zwolnić tempo, zatrzymać na chwilę i wspólnie spędzić czas.

By poczuć klimat nadchodzących świat, 16 grudnia uczniowie klasy 1 Wg z wychowawczynią p. Grażyną Litwin i wychowawcą OHP 9-10 Krosno p. Stanisławem Machowskim; 18 grudnia uczniowie klas 1Wp i 1 F/K z wychowawczyniami p. Haliną Szpiłyk i p. Agnieszką Gonet oraz z opiekunami OHP 9-10 Krosno p. Jolantą Ochęduszko i p. Sylwią Pękalską udali się do Piwnicy PodCieniami, gdzie uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych. Pani Magdalena Czelna-Mikosz w bardzo interesujący sposób przedstawiła historię świąt i świątecznych tradycji, pokazała jak kiedyś wyglądały obchody Bożego Narodzenia, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia, choinka, prezenty i bożonarodzeniowa szopka. Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie jaki jest w ogóle sens tych świąt? W dyskusji na temat tradycji na Podkarpaciu okazało się, że wiele z nich nadal kultywujemy.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obyć bez wspólnego kolędowania i łamania opłatkiem. Po warsztatach udaliśmy się na tradycyjne spotkanie wigilijne. Na początku uczestnicy wysłuchali fragmentu z Pisma Świętego, złożyli sobie życzenia dzieląc się opłatkiem, po czym razem zasiedli przy wigilijnym stole, przy którym nie zabrakło również tradycyjnych kolęd.
To był wyjątkowy czas dla nas wszystkich.