Rok Szkolny 2014/2015

Rok Szkolny 2014/2015

Obchody Dnia Edukacji Narodowej i Patrona Szkoły ks. Stanisława Szpetnara

14 października 2014 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz Patrona Szkoły ks. Stanisława Szpetnara.

Na wstępie wszyscy zostali zapoznani z historią powstania KEN oraz sylwetką patrona szkoły ks. Stanisława Szpetnara. Tę historyczną część  przygotowało Koło Artystyczne pod kierunkiem p. Moniki Delikat i p. Małgorzaty Mercik. Następnie przed wszystkimi zaprezentował się Zespół Admiratio którego opiekunem jest p. Wojciech Bazan – w programie pt. „Cztery Pory Roku…”.
Po części artystycznej głos zabrała Pani dyrektor Ewa Starowiejska, która  złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji oraz obsługi i uczniom serdeczne życzenia.

001002003

„...w imieniu Hestii - bogini ogniska domowego – postanawiam, że uczniowie ci zostaną przyjęci do naszego grona. Ale nim to nastąpi, przejdą oni długą i wyczerpującą drogę, a nasze bramy otworzą się tylko dla tych, którzy wykażą się odwagą, wytrwałością, mądrością i inteligencją".

W tym dniu, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. St. Szpetnara odbyły się tradycyjne „otrzęsiny" klas pierwszych. Klasy drugie, pod opieką wychowawców pani Elżbiety Jaracz i Grażyny Litwin oraz pań wychowawczyń HP 9-10 Doroty Wais- Mikosz i Ireny Ziobro, przygotowały dla młodszych kolegów zawody na greckim Olimpie. Młodzi kandydaci na pełnoprawnych uczniów musieli zmierzyć się z wyzwaniami takimi jak:

• próba wytrzymałości - taniec boso po najeżonych szyszkach, aby nigdy nie zdarzyło się nikomu oddalić od grupy bez zgody wychowawcy,
• „O boski Apollo!!!" – wykonanie antycznych fryzur.
• test kondycyjny Hermesa, czyli przebycie wyznaczonej trasy w workach,
• wyzwanie Dionizosa – „Przygotujcie się na to, że niejeden raz przyjdzie wam przeżywać gorzkie chwile, ale słodycz, która po nich napłynie, ukoi wasze podniebienia."
• zjedzenie „boskiej przekąski"
• „Mistrz okiem swojego ucznia" – portret malowany antyczną kreską,
• taniec Terpsychore.

W zabawę włączyli się również nauczyciele, co wywołało entuzjastyczną reakcję publiczności.

0406

0807

Na zakończenie wszystkie klasy pierwsze po złożeniu przysięgi otrzymały z rąk pani dyrektor Ewy Starowiejskiej certyfikaty potwierdzające przyjęcie ich w poczet „braci bursowskiej", a przedstawiciele dostąpili zaszczytu pasowania na ucznia.

09

A oto tekst ślubowania :
JAKO PEŁNOPRAWNI MIESZKAŃCY SIEDZIBY ZWANEJ BURSĄ UROCZYŚCIE ŚLUBUJEMY:

1. SUMIENNIE CHODZIĆ DO SZKOŁY.
2. NOSIĆ STARSZYM KOLEGOM TOBOŁY.
3. NIGDY NIE PCHAĆ SIĘ NA KORYTARZU.
4. ZAWSZE PRZEGRYWAĆ Z NAMI W SIATKÓWCE.
5. NIE OKUPOWAĆ TOALET
6. NIE PODRYWAĆ NAM PANIENEK
7. NIE ZRYWAĆ SIĘ Z LEKCJI
8. NIE DOKUCZAĆ DYREKCJI.
Przedstawiciele wszystkich klas zostali uroczyście pasowani na uczniów przez panią dyrektor Ewę Starowiejską.

05

opracowały: Grażyna Litwin, Elżbieta Jaracz, Irena Ziobro, Dorota Wais-Mikosz