Obchody Dnia Rzemieślnika

dzien rzemieslnika 2016W dniu 16 marca 2016 roku, w Piwnicy PodCieniami odbył się uroczysty wernisaż: "Od ucznia do mistrza - rzeźnictwo", przygotowany przez: Muzeum Rzemiosła, Cech Rzemiosł Różnych wraz z zrzeszonymi w nim rzemieślnikami oraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ks. S. Szpetnara w Krośnie i młodzieżą kształcącą się w poszczególnych zawodach.

W tym dniu odbyło się również Święto Rzemiosła. Patronuje temu zawsze św. Józef - opiekun rzemieślników. Ważnym momentem uroczystości jest symboliczna ceremonia przyjęcia uczniów klas pierwszych do nauki rzemiosła. W imieniu uczniów ślubowanie złożyła uczennica Tomkiewicz Gabriela, ucząca się w zawodzie fryzjer.
Ceremonia jest próbą reaktywowania dawnych tradycji rzemieślniczych, związanych z terminowaniem w warsztacie mistrzowskim oraz nobilitacją młodzieży wybierającej kształcenie w szkołach o profilu zawodowym. Uczniowie przy otwartej skrzyni cechowej przed Starszym Cechu i w obecności swoich mistrzów składają uroczyste ślubowanie, przyrzekając na harap cechowy. W dawnych czasach służył on mistrzom do utrzymywania dyscypliny w warsztacie a obecnie jest symbolicznym przypomnieniem, że podczas nauki należy dobrze się sprawować. Prezentowane były również osiągnięcia młodych adeptów sztuki rzemieślniczej, które zdobyli w bieżącym roku szkolnym, startując w konkursach branżowych . Uczennice Magda Gierlasińska oraz Małgorzata Grzesik, które zdobyły II i III miejsce w Wojewódzkim Turnieju „Najlepszy uczeń w zawodzie cukiernik”, otrzymały również nagrody od pani Dyrektor Muzeum Rzemiosła. W trakcie uroczystości zaproszeni goście mieli okazję degustować różne wyroby wędliniarskie z Masarni ,,Bratkówka’’ pana Bogdana Jabłońskiego. Obsługą gastronomiczną zajęły się uczennice klasy pierwszej technikum żywienia i usług gastronomicznych Paulina Lasko oraz Agata Świątek.