Aktualności
Covid-19
Dzień Otwarty
„Pierwsze kroki w zawodzie”
XVI edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup
Przy deserze o Niepodległej

ZSP2 oferta 2022 2023 baner

Spotkanie ze Świadkiem Historii

zolnierze wykleci 2016Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klub Historyczny im. Armii Krajowej prowadzony przez mgr Małgorzatę Mercik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Krośnie zorganizował spotkanie z Ks. Prałatem Tadeuszem Szetelą, który jest świadkiem historii czasów komunistycznych po II wojnie światowej.

Spotkanie to odbyło się 8 III 2016 r. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu zaproszonego prelegenta.
Mottem wystąpienia były słowa poety Ignacego Krasickiego:

"Święta miłości kochanej Ojczyzny
Czują Cię tylko umysły poczciwe
Dla Ciebie zjadłe smakują trucizny
Dla Ciebie więzy, pęta niezelżywe
Dla Ciebie nie żal żyć w nędzy
Nie żal i umierać".


Przytoczone słowa poety odnosiły się do tych, którzy walczyli i ginęli w obronie naszej Ojczyzny. Ci bohaterowie to żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, organizacji "Wolność i Niezawisłość". Po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej nie pogodzili się z kolejną utratą niepodległości. Podjęli walkę z ludobójcami z sowieckiego NKWD i mordercami z polskich służb bezpieczeństwa: Milicją Obywatelską, Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego i Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Żołnierze ci zostali nazwani "wyklętymi" przez reżim komunistyczny w Polsce powojennej. Ścigani i prześladowani prowadzili nierówną walkę z machiną komunistycznego terroru. Bardzo wielu z nich zostało aresztowanych i poddanych bestialskiemu śledztwu, a potem w sfingowanych procesach skazanych na karę śmierci lub długoletniego więzienia. Wielu zostało wywiezionych w głąb Związku Radzieckiego i nigdy już stamtąd nie powróciło. Groby wielu z nich do dziś pozostają nieznane. W latach 1944 - 1963 z bronią w ręku zginęło ponad 20 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tysięcy wyroków śmierci, z których 4 i pół tysiąca zostało wykonanych. W więzieniach byli torturowani, bici i poniżani.

Ostatnim żołnierzem niepodległościowego podziemia był Józef Frańczak ,,Lalek", który zginął w obławie na Lubelszczyźnie 18 lat po wojnie 21.10.1963 r. Do najbardziej znanych Bohaterów Niezłomnych należeli: Zygmunt Szendzielarz ,,Łupaszka", Józef Kuraś ,,Ogień", Hieronim Dekutowski ,,Zapora", Marian Bernaciak ,,Orlik", Danuta Siedzikówna ,,Inka", rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych. Z uwagi na ich czyny pełne bezgranicznego bohaterstwa - Żołnierzy Wyklętych nazywamy Niezłomnymi. Wpisują się na trwale w historię naszych powojennych dziejów. To niezłomni bojownicy o Polskę niepodległą, którzy dochowali wierności żołnierskiej przysiędze ,,Bóg - Honor - Ojczyzna". Nie żal im było umierać za taką Polską, w której dzisiaj żyjemy. Ustanowienie pierwszego marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie było przypadkowe. Ten dzień jest upamiętnieniem egzekucji siedmiu członków Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość" (WiN), która odbyła się pierwszego marca 1951r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Wśród zamordowanych przez komunistyczne służby byli: Prezes IV Zarządu Głównego WiN - ppłk Łukasz Ciepliński oraz mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Józef Batory, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepa i por. Karol Chmiel.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych niech na zawsze będą formą uczczenia ich walki i ofiary, a także bólu i cierpienia jakich doznali przez wszystkie lata PRL.

ZSP2 - KOD QR

zsp2 qr

DLA RODZICA

Przyjęcia stron:

I. Dyrektor Szkoły Bogdan Skotnicki

1) poniedziałek 12.00 – 14.00
2) czwartek 14.15 – 16.15

II. Wicedyrektor Agata Betlej

1) wtorek 14.00 – 16.00
2) piątek 11.00 – 13.00


Dodatkowe dni wolne w roku szkolnym 2021/2022:

1. Technikum Nr 2:
12.XI.2021, 11.I.2022, 2.V.2022, 4 - 6. V.2022, 17.VI.2022, 21.VI.2022.

2. Branżowa Szkoła I stopnia Nr 2:
12.XI.2021, 11.I.2022, 2.V.2022, 4.V.2022, 17. VI.2022, 21.VI. 2022.


>>> Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży na 800-12-12-12


 >>> mOchrona – nowa aplikacja ochrony rodzicielskiej


 >>> dodatkowe zajęcia psychologiczno-pedagogiczne


 >>> nastolatki w wirtualnym tunelu

BIULETYN SZKOLNY

"SZPETNAR" W MEDIACH

pisza o nas

KLASA PATRONACKA

nafta

jagusia

PATRONAT NAUKOWY

kpu

WSIiZwspia

PARTNERZY

orlen lab

iwonicz

ekrosno

przychodnia pirania

nzoz

szpital

inspekcja weterynaryjna