Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

akademia 3maja 2022Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
Przed pamiątką chyląc głowy.

27 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie z klas: IV TF/TA (Zuzanna Sikorska, Oliwia Kłosowska, Klaudia Konarska), III TF (Claudia Cach, Katarzyna Gazda, Aleksandra Długosz), II TF (Kinga Zajdel, Karolina Fiedeń ), III TŻ (Bartłomiej Kołek) pod kierunkiem Pani Małgorzaty Mercik i Pani Moniki Delikat przygotowali montaż słowno - muzyczny o patriotycznej i rocznicowej wymowie.
Uczestniczący w akademii mieli możliwość przypomnienia sobie najważniejszych faktów historycznych związanych z tym wydarzeniem. Pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodzona jest od ponad 200 lat i nie przeszkodziły w tym represje ani rozbiory. Przez te wszystkie lata, Polacy widzą w niej symbol patriotycznych dążeń do odrodzenia. Kilkadziesiąt lat temu, jak i dziś, rocznica ta obchodzona jest z dumą i świadomością jej znaczenia dla narodu polskiego.

Opracowały: Monika Delikat
Małgorzata Mercik