Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych

ndpzw 20221 Marca obchodzony jest w naszym kraju jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Niezłomnych.

Święto to dedykowane jest bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w latach (1944 - 1963) z bronią w ręku, jak również i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Uczniowie naszej szkoły z kl. II TF oraz kl. IV TA/TF pod opieką p. dyrektora Bogdana Skotnickiego oraz nauczycieli p.Barbary Lągawy - Dereń i p. Małgorzaty Mercik uczestniczyli 4 marca w sesji poświęconej Żołnierzom Wyklętym zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Karpacką Państwową Uczelnię w Krośnie oraz posła na Sejm RP Piotra Babinetza i Prezydenta Miasta. Prelegent dr hab. Krzysztof Kaczmarski wygłosił wykład na temat podziemia antykomunistycznego na Rzeszowszczyźnie. Następnie został zaprezentowany film dokumentalny pt. W godzinie próby. Dalsza część uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się 6 marca. Wzięła w nich udział również delegacja z naszej szkoły. Tego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji Obrońców Ojczyzny w Bazylice kolegiackiej Świętej Trójcy w krośnieńskiej Farze. Następnie oddaliśmy hołd Bohaterom Powstania Antysowieckiego i złożyliśmy wiązanki kwiatów przy Tablicy W hołdzie Ofiarom terroru komunistycznego. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Komunalny w Krośnie gdzie zostały przez poszczególne delegacje złożone kwiaty przy pomniku Żołnierzy Niezłomnych.

Opracowała M. Mercik