Ziemniak – wyjątkowe warzywo

ziemniak 2021W dniu 29.11.2021 r., klasa II K (grupa 1), na zajęciach z pracowni gastronomicznej, przygotowała potrawy w ramach pokazu „Ziemniak szary bohater”. Wśród potraw były: kotleciki ziemniaczane, kulki ziemniaczane obsmażane, ziemniaki nadziewane, kopytka z cebulką.

Ziemniaki uważane są za warzywo wyjątkowe, ponieważ uchroniły one przed głodem społeczeństwo Europy. Ich główną zaletą było to, że były stosunkowo tanie, a także łatwe w uprawie.
Powszechna dostępność i niskie ceny sprawiły, że większość z nas ich nie doceniała. Jest to błąd, gdyż są one prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych. Znajdziemy w nich witaminy C, E, K, H, PP, D, B1, B2, B6 i minerały tj. potas, wapń, cynk, mangan, magnez, żelazo, fosfor i miedź, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Warzywa te działają przeciwbólowo, mają również zastosowanie w kosmetyce. Stwarzają prawdziwe pole do popisu kucharzom.