Dzień Buraka

dzien buraka 2021Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: Mój buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?
Burak tylko nos zatyka: Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą.
A to feler - Westchnął seler.

24 listopada obchodzimy nietypowe święto którym jest Dzień Buraka. Jedni go kochają inni za nim nie przepadają. O tym że buraki mają mnóstwo cennych właściwości uczniowie klasy 3Ta/Tż/g wiedzą doskonale. A co można z nich wyczarować pokazuje fotorelacja...
Sernik buraczany, chłodnik, sałatka z burakiem,zapiekanka, hummus z buraka, barszcz.
Od tych roślin z daleka powinny trzymać się osoby, które zmagają się z cukrzycą, bo pomimo że buraki same w sobie nie są kaloryczne, po ugotowaniu ich indeks glikemiczny bardzo wzrasta z około 30 do nawet 65!!
Pozostaje im surówka z surowych warzyw albo sok ze świeżo wyciskanych surowych buraków.