Aktualności


fb youtube flickr pinterest instagram logo

Otwórz panel społecznościowy
Dzień Otwarty
XIX edycja Wojewódzkiego Turnieju o Tytuł „Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik”
Niepodległa jest dla wszystkich
Pokaz umiejętności zawodowych uczniów klas pierwszych
Fabryka Piernika
Szpetnar Cup

ZSP2 oferta 2024 2025 baner

Wycieczka do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

zarnowiec 2018Dnia 9 października 2018 r. uczniowie klasy IF – fryzjer brali udział w wycieczce do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.


Wycieczka miała charakter poznawczy, turystyczno – krajoznawczy oraz integracyjny. Uczniowie obejrzeli wystawę czasową poświęconą 100–leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości i 110. rocznicy pierwodruku Roty.
Zapoznali się z pamiątkami, które tworzą po tylu latach historię Polski. Wystawa nosi tytuł: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.
Przybliżono na niej proces odzyskania przez Polskę niepodległości i działalność patriotyczną Marii Konopnickiej ze szczególnym uwzględnieniem Roty.
15 lipca 1910 roku zjechało się do Krakowa około 100 000 Polaków ze wszystkich zaborów i z emigracji. Przybył również najbardziej wówczas znany na całym świecie nasz rodak, wielki pianista Ignacy Jan Paderewski. Był on także fundatorem pomnika Władysława Jagiełły, który tego dnia, podczas uroczystości 500-lecia bitwy pod Grunwaldem, miał być odsłonięty przy placu Matejki.
Owacje po przemówieniu Paderewskiego przerwały nagle fanfary.
W tym momencie 600-osobowy chór pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego po raz pierwszy wykonał publicznie ROTĘ, z towarzyszeniem orkiestry.
Kilka lat później, podczas I wojny światowej, stała się ona jedną z najpopularniejszych pieśni patriotycznych, a emigracja polska przyjęła ją jako swój hymn.
Po odzyskaniu niepodległości Rota kandydowała do miana hymnu państwowego.
W 1927 roku ks. Aleksander Piotrowski napisał do melodii Nowowiejskiego tekst ROTY KATOLIKÓW (Nie rzucim Chryste, świątyń Twych ...), która jest dziś często śpiewana we wszystkich polskich kościołach.

Uczniowie z powagą wysłuchali tekstu Roty, a następnie zapoznali się z ekspozycją wystawy stałej. W Dworku obejrzeli wiele oryginalnych pamiątek po pisarce oraz ofiarowanych przez córkę i innych spadkobierców poetki narodowi polskiemu na muzeum biograficzne. 
Prezentowana jest unikatowa kolekcja Darów, które Maria Konopnicka otrzymała z okazji jubileuszu 25–lecia pracy pisarskiej.
Zasadniczą część ekspozycji stanowią wnętrza mieszkalne urządzone zgodnie z duchem epoki.
W salonie znajduje się fortepian – jeden z dwóch instrumentów muzycznych – do obowiązkowej nauki gry przez dzieci poetki. Dzisiaj miał okazję zagrać na nim jeden z uczestników wycieczki – uczeń Krystian Strzępek, który prawdziwie wykonał krótki utwór muzyczny.

Wychowawca
Barbara Lągawa - Dereń

EB Dark Mode